Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Мати Пинкас

Отбелязваме с почит 100-годишнината от рожението на нашата оперна и камерна певица, професор Мати Пинкас - изтъкната вокална педагожка, подготвила плеада оперни певци с голяма международна кариера. Сред тях са Дарина Такова, Елена Филипова, Мариана Славчева, Надя Цветкова, Дина Петкова, Йорданка Дерилова, Юлия Миланова, Нико Исаков, Сабин Марков. 

За 27 години на сцената на Софийската опера и над 1000 спектакъла, Мати  Пинкас представя 45 роли, като особено запомнящи се са Микаела, Памина, Марцелина, Лаурета. Тя оставя дълбока следа и в камерно изпълнителското изкуство у нас със своите рецитали - най-често с пианистката Елена Миндизова.

Мати Пинкас е родена на 11 август 1921 г. в София, в семейство на високообразовани родители с отношение към музиката. От дете пее, а на гласа й обращат внимание нейните учители Йордан Каранов и Драган Кърджиев. Завеждат я при Христина Морфова, за да даде оценка на качествата на гласа й. А тя я кани да стане нейна ученичка след като мутира гласа й. След 2 години, в които Мати участва в училищните прояви, в постановки на различни оперетки, даже се изявява в програмата на Радиото с песента “Луковитски моми“ на Добри  Христов, тя започва уроци по вокална подготовка на Людмила Прокопова. След 3 месеца започва и изявите си като певица в концертите във Военная клуб. За една година тя участва в спектаклите на театър „Одеон“. 

През 40-те години, когато евреите са подложени на гонения, Пинкас участва в антифашистката борба и получава смъртна присъда. Завършва Музикалната академия след войната. Няколко години пее в Ансамбъла на МВР. Явява се на конкурс за стажант-артисти в Софийската опера и е приета. Дебютира с ролята на Ксения от „Борис Годунов“, след това пее Барбарина от „Сватбата на Фигаро“, Микаела от „Кармен“. Налага се с музикантските си качества - красив глас и прецизно пеене, и е назначена за редовна солистка. 

Специализира при Мерседес Лопард и Карло Талбиабуе в Италия, и Мария Брандт в Австрия. През 1958/1959 г. е изпратена на стаж в Болшой театър, където учи при Покровски, Ермлер, Хайкин, Анисимов, Акулов. В следващите години Мати Пинкас пее лиричния сопранов репертоар на Софийската опера в широк диапазон от роли - от Хендел и Глук, до Прокофиев. Гостува и в много страни в Европа - СССР, Белгия, Холандия, Румъния, Чехия, Израел, Полша, Германия, Унгария, Гърция. Участва в постановката на операта “Луд Гидия“ от Парашкев Хаджиев в Гент. 

Още като солистка в операта започва препадавателска дейност - от 1970 г. е хонорован преподавател в Музикалната академия, от 75 г. е доцент, а от 1981-ва - професор. След пенсионирането си преподава в Испания, изнася майсторси класове в много страни, участва в журитата на редица международни певчески конкурси. Носител е на много престижни награди. Умира на 18 август 2016 г.

Рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл, заедно с изпълнение на Мати Пинкас, съхранено във фонда на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05