Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Металите са поскъпнали между 30 и 70 процента от началото на годината

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Фокусирани върху галопиращите цени на газа, петрола, горивата и тока, сякаш  не остава време да погледнем какво става с цените на металите - суровините, чиито цени зависят най-много от нивата на енергоносителите. Металите са поскъпнали между 30 и 70 процента от началото на годината. Основните причини са повишеното търсене, недостиг на суровините, резкият скок на цените на енергоносителите.

"Както всички цени, така и на металите преживяха ръст тази година - ръст дължащ се и на недостиг, и на всички складове, които бяха намалили до минимум складовите наличности заради пандемията, ръст на производството в световен мащаб. През второто тримесечие официално се отчете, че ръста на промишленото производство в Европа е 13%. Това е огромен процент и той поражда ръст на търсенето  и потреблението", каза за БНР Антон Петров, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия. 

По думите му в стоманодобива цената на тока е  около 30% от себестойността на продукцията.

"Някои метали поскъпнаха до около 70-80% от това, което бяхме свикнали да виждаме, други -30-40. Нека да кажем - между 30-60-70% процента има ръст на цените, има и двойно поскъпнали, но това са амплитуди, които са временни, те ще се изравня, ще се успокоят цените, но ще се успокоят цените на много по-високо ниво, отколкото бяха преди пандемията“, допълни Петров.

Според него цените на металите ще се повишат през есента на 2021 година.

"Моето мнение е, че в началото на следваща година и второто тримесечие на следваща по-скоро ще се нормализират на по-високо ниво от това, което сме свикнали да ги виждаме“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55