По-рано днес президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви, че масовата евакуация от Кабул върви към приключване след по-малко от седмица.
„В момента сме на път да приключим до 31-ви август. Всеки ден от операциите води до допълнителен риск за нашите части, но приключването до края на месеца зависи от това талибаните да продължат да сътрудничат и да позволяват достъп до летището на тези, които пътуват, както и да няма прекъсвания на дейностите ни“
Над 70 000 души вече са евакуирани от Кабул в рамките на един от най-мащабните въздушни мостове в историята. Днес в евакуацията се включи и Русия, която прибра неколкостотин свои и чужди граждани с четири самолета от афганистанската столица. Още хиляди обаче продължават да се тълпят около международното летище в Кабул.
В отговор на американските съюзници, според които шестте дни до 31-и август няма да са достатъчни, Байдън посочи заплахата от групировката "Ислямска държава" за американските войски, охраняващи летището.
Канцлерът Ангела Меркел обеща, че Германия няма да изостави онези афганистански сътрудници, които ще останат в Афганистан след прекратяването на въздушния мост.
В реч пред Бундестага Меркел се обяви за диалог с талибаните за защита на човешките права и на постиженията на международната общност в страната от последните 20 години
Меркел обяви, че германските сили ще прекратят спасителната си акция вероятно още този петък. Тя подчерта, че последните 20 години не са били напразни - за този период в международните сили са успели да помогнат в Афганистан да се построи важна инфраструктура. 70% от афганистанците вече имат достъп до чиста питейна вода, а 90% - до ток. „Но трябва да сме наясно, талибаните сега с реалността там“, заяви Меркел.
В момента вървят преговори и как да се продължи защитата на оставащите хора в страната, които се страхуват от талибаните. Германската армия е успяла да изтегли досега 4600 души от 45 нации. Половината от евакуираните са жени
Изплащането на пенсиите през август ще започне по обичайния график - на 7 август (четвъртък) и ще завърши на 20 август (сряда), информираха от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 август 2025 г. От НОИ допълват, че на пети..
4268 пожара от началото на годината - това е сериозната статистика за огнената стихия Турция, която и тази седмица активно се бори за потушаване на големи огнища като това Бурса. Южната ни съседка е на първо място в Европа по капацитет за гасене на пожари по въздух и на второ място по този показател в света, съобщи в интервю за БНР кореспондентът на..
Тежка катастрофа затруднява движението в северната страна на Прохода на Републиката. В района на село Мишеморков хан са се ударили три леки автомобила. Няма жертви, съобщиха дежурните в ОДМВР. Деветима души са пострадалите при катастрофата, сред тях има две или три деца. Откарани са в Спешната помощ във Велико Търново. Движението се..
Социално-педагогическите интернати вече не трябваше да ги има , заяви пред БНР проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики. Коментарът ѝ бе във връзка със сигнала на омбудсмана Велислава Делчева към пет институции за насилие над деца в интернат в село Варненци, община Тутракан. Омбудсманът алармира пет институции за насилие..
В Киев днес е обявен ден на траур в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Броят на загиналите достигна 27 души, след като спасителните екипи извадиха още тела от развалините на жилищна сграда. Сред жертвите са три деца, а над 150 са ранените. Москва твърди, че силите ѝ са превзели град Часов Яр в Донецка област, Киев..
Власт, влияние и пари! Така политологът Георги Киряков оцени изминалият политически сезон в интервю пред БНР. "Политическият сезон е като битка за власт, влияне и пари, но това е нормално за всяка система, в която политиците имат свое виждане за управление на държавата . Всичко се свеждаше до личността тоест, до егото на няколко..
Увеличени са случаите на заразени със западнонилска треска в Гърция. Лекарите предупреждават да се избягват места със застояла вода във връзка с това, че заболяването се причинява от вирус, пренасян от комари. Само в последната седмица здравните власти в Гърция са регистрирали 10 случая на заразени със западнонилска треска. Четирима от тях са..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...