Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксини или дистанционно обучение - изберете сами

Снимката е илюстративна
Снимка: ПГ

Едва седмица преди началото на новата учебна година ще стане ясно дали тя ще бъде присъствена. Това зависи от броя на заболелите. Още в началото на юни здравното министерство разреши ваксинацията на деца над 12-годишна възраст. Това е една от възможностите за присъствена учебна година за учениците след 7-ми клас. Другата обсъждана възможност е регулярно изследване с щадящи тестове за Covid.

Първият учебен ден приближава, вълнението е все по-голямо, а ученици, учители и родители очакват новината, онлайн или присъствена ще бъде учебната година.

„До края на седмицата предстои среща на училищното настоятелство и родителския съвет, за да обсъдят тестването на учениците, както и да се види има ли сред тях такива, които са ваксинирали или ще ваксинират децата си“, посочи в "Преди всички" директорът на столичното средно училище „Фердерик Жолио Кюри“ Нина Чанева.

В 23-то училище има и ваксинирани и преболедували учители, посочи още Чанева.

След като вече е възможна ваксинацията над 12-годишна възраст с РНК ваксините, интересът все още е нисък, но това е един от сигурните начини за връщане на децата в училище, каза педиатърът д-р Евгени Крайселски от столичното 22-ро ДКЦ. Той вече е имунизирал едно от двете си деца, но е на мнение, че учителите трябва да са ваксинирани.

Венера Николова е майка на 16-годишно момиче. Дъщеря й е ученичка в Националната природоматематическа гимназия в София. Решението да ваксинира дъщеря си срещу за Covid взема, за да я предпази от заразата. Венера е биолог и преподавател по молекулярна биология в Медицинския университет в София. Като преподавател, а и като родител, тя предпочита обучението да бъде присъствено. Но в обкръжението си, а и извън него,  среща страх и скептицизъм към ваксините.

„При всяка грипна вълна първо се затварят училищата и това спира значително заразата“, коментира темата пред БНР и Лилия Стоянова от „Учители за безопасно обучение“.

„Вчера в МЗ посочихме също, че може да се организира присъствено обучение в училище, но трябва да се спазват някакви мерки и правила – като носенете на маски от всички ученици от 1 до 12 клас, за регулярно тестване, а това за съжаление ще става само при 90 на сто желаещи родители, което не е достатъчно. Искаме също да се инсталират въздухопречистватели в стаите“, посочи Стоянова.

По думите и много учители са ваксинирани, но от първата вълна, и имунитетът им спадна, затова е необходима трета бустерна доза. За задължително ваксиниране на заетите в образованието, Стоянова заяви, че не е съгласна.
Министър Кацаров издаде две заповеди за продължаване на противоепидемичните мерки

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07