Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масовото ваксиниране върви много успешно в Обединеното Кралство

Експертите в Англия: Училищата не са центрове на заразявания с Covid-19

Половината от тинейджърите във Великобритания са вече имунизирани

Снимка: БГНЕС

Новата учебна година във Великобритания стартира със смесени чувства - няма да се наложи отново затварянето на училищата, ако случаите на заразявания с Covid-19 ескалират.

Данните на националната статистика показват, че нивата на заразявания и жертви продължават да са високи. В сряда например имаше 207 жертви, което е най-високата бройка от 7 март насам, и около 36 000 заразени. 178 са жертвите за последното денонощие и над 38 000 заразени.

При подновяване на учебните занятия в Шотландия през август бе отчетено увеличение на случаите на заразявания, което бе приписано именно на отварянето на училищата. Това тревожи родители и учители, защото широко разпространено е мнението, че събираното на голямо количество деца сега, когато са премахнати повечето ограничителни мерки, няма да доведе до нищо добро.

Доктор Ивон Дойл, медицински директор на Общественото здравеопазване в Англия заяви, че училищата не са центрове на заразявания с Covid-19 и че това схващане е погрешно. Тя отбеляза, че напълно разбира загрижеността на родителите около завръщането на учениците, но важните мерки за ограничаване на заразяванията все още са в сила.

Тук е необходимо пояснение, тъй като за разлика от предишната година по това време, сега има значително по-малко ограничения, да не кажа почти никакви. В Англия и  Уелс, например, носенето на маски в училищата вече не е задължително. В двете споменати части на Обединеното кралство плюс Северна Ирландия бе отменено и спазването на социална дистанция.

Миналата година, когато някой ученик имаше положителна проба, той се самоизолираше, както и всички останали в неговата група или които са били в близък контакт с него. Сега при положителна проба ще се самоизолира единствено заразеният. Контактувалите с него, дали обаче отрицателна проба, ще продължават да ходят на училище.

БГНЕС

Министърът на образованието Гавин Уилямсън заяви за Би Би Си, че за учениците е много по-добре да продължават с един по-нормален процес на обучение, което пък ще даде на родителите възможност не само по-пълноценно да ходят на работа, но и да отидат на заведение, да посетят музикални фестивали или театри, например. Основен момент в политиката на Министерството на образованието е провеждането редовно на масово тестване в училищата. Полагат се повече грижи за по-добра хиена и чистота, училищата бяха снабдени с монитори за състоянието на въздуха.

16 и 17-годишните вече получават покани за ваксиниране с първа доза, но без яснота за втора такава. По последни данни половината от тази възрастова група вече са се инжектирали.

Британското здравеопазване има да взема трудни решения как да разполага във времето възрастовите групи за ваксиниране. Досегашният опит все пак показва, че масовото ваксиниране върви много успешно. И докато родителите трябва да търсят баланса между рисковете от Covid-19 и нарушаването на обучението, здравните експерти като че ли са по-загрижени за това да не се прекъсва процесът на обучение, макар и учените да смятат, че до края на септември със сигурност най-висок брой заразени ще има в училищата.

Както отбеляза епидемиологът от лондонския Имперски колеж професор Нийл Фъргюсън, на този етап при този огромен брой ваксинирани британци, страната може да се справя с много повече случаи на заразявания, защото при много от тях отпада хоспитализирането, но ако се стигне все пак до 100 000 – 150 000 заразени дневно, това ще претовари здравеопазването, предвид и на това, че между 5 и 10% процента от населението все още не е ваксинирано, колкото и нисък да изглежда този процент.

Междувременно от Общественото здравеопазване в Англия, в опит да поощрят децата да си правят тестове обявиха, че рискът от заразяване с  Covid-19 за огромното мнозинство от децата остава малък, но все пак тестовете са изключително важни, за да се открият скрити случаи с вируса в началото на първия срок. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55