Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Македония" настоява за промени в Закона за българското гражданство

Българите в Македония не чувстват реална истинска подкрепа от България

Виктор Стоянов
Снимка: личен архив

Фондация "Македония" ще внесе писмо до Председателя на Народното събрание и Пезидента с настояване да се въведат промени в Закона за българското гражданство. 

"Да се отнема българското гражданство от тези лица, които са се декларирали с различна етническа принадлежност от българска от Северна Македония, а са получили българско гражданство на база етническо самосъзнание българин. Това  е деклариране на невярна информация пред службите, пред органите на България", каза за БНР Виктор Стоянов,  председател на Фондация  "Македония".

По думите му България допуска ключова грешка през последните 30 години.

Северна Македония Република България няма национална програма и организирана работа, която да е последователна през годините и със смяната на нашите официални представители там и със смяната на ръководните фактори в Министерството на външните работи. Какво означава това. Това означава, че ние  не работим организирано с хората в Северна Македония - тези, които се чувстват българи не чувстват реална истинска подкрепа от България. Това е причината много от тях  да се запишат като македонци  на сегашното преброяване. Ние трябва да имаме по-организирана и системна работа с хората там", допълни в предаването "Преди всички" Виктор Стоянов. 

В  Република Северна Македония започва преброяване на населението. Това ще бъде първото за последните 20 години

"Аз работя с хиляди хора от Сверена Македония ежедневно. Вчера съм провел над 50 разговора, защото вчера започна официално преброяването в Северна Македония. Преброени са 91 хиляди 681 души. По моя вътрешна информация като българи са се определили само 72  тях.  Тук е много важно да кажем, че имаме 130 хиляди български граждани от Сверена Македония, които са придобили българско гражданство на база български произход и декларирано българско самосъзнание етническо пред нотариус. По-голяма част от тези 130 хиляди души вероятно не живеят в Северна Македония и няма да вземата участие в преброяването – тези, които живеят там имат законово задължение да се запишат като българи“

На 5 септември 2021 година Министерството на външните работи написа позиция, която започва със следното:

"Позицията на България по темата за спазването на правата на българските граждани и гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония е многократно заявявана. Известни са проблемите, с които българите са се сблъсквали в миналото и за съжаление продължават да се сблъскват и до днес: репресии, слово на омраза и неравноправно третиране единствено и само заради изразяване на българското си самосъзнание".

"Изключително коректна позиция. Благодаря на Министерството на външните работи като българин, като български граждани за тази адекватна позиция.  В Република Северна Македония няма малцинства по Конституция. Там има части от народи, които съставят македонското общество. Сравняваме с България - в България всички сме българи по Конституция и няма малцинства също, но няма и части от народи. Българският народ е съставен от части на българското общество. Тази държава е мултиетническа в такъв смисъл, че обществото е създадено от части от народи и е срамно и грозно българският народ да не участва в състава на македонското общество“, заяви Виктор Стоянов 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09