Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник за малчуганите в Йерусалим

Йерусалим
Снимка: Pixabay

В самия край на лятото, дни преди поредния локдаун, общината в Йерусалим реши да изненада най-младите си жители. Те нямат „зелени паспорти“, защото Pfizer още не е дал разрешение за ваксинация на деца под 12 години. По тази причина пред входа на Градинката на камбанката имаше санитари, които правиха бързи тестове на прохождащи госпожици и господинчовци, придружени от бавачките си, на дечица в колички, бутани от майките им, обградени от още няколко братчета и сестричета на различна възраст, и на горди момиченца и момченца, водени от татковците си.

Колкото и да е странно, първата спирка в градинката е „място за заразяване“. Не с Ковид, а с любов! Една въртяща се около оста си полицайка раздаваше лепенки със сърчица. Ако се вгледаш, това се две преплетени брачни халки. Не знам дали тази спирка е точно за децата, на които не е позволено нито да се прегърнат, нито да се целунат, но е намигане към придружителите. А малките могат да се скрият между висящи панделки или да си наемат чувал и да влязат в него. С подскачане могат да стигнат до наклон, където да се търкулнат в тревата.

За тези, които се страхуват от задаващия се локдаун, има две спирки „за лечение“. Първата е алхимична лаборатория. Преди да забъркат лек, всеки трябва да отговори от какво най-много се страхува: да остане сам в спалнята със загасена лампа; че лятото си отива; да не би да се заключи в тоалетната и да не може да излезе или да не би да се разболее някое от другарчета му и лекарите да му предпишат две седмици карантина. А сиропите са невероятни - от нарове, от мед от фурми, от рошкови или дори от сок от бадеми. Само се пият по малко - по една пипетка.

За тези, които се страхуват от карантина, е следващата спирка. В нея се разказва за едно малко момиченце, което се сприятелило с кит. Докато били малки плували заедно, но китът пораснал толкова много, че момичето можело да се настани в търбуха му, почти като библейския Йов. В Градинката на камбанката коремът на кита представляваше дълга палатка, където се набутваха всички желаещи.

Друг огромен страх по време на локдаун е някой да не надебелее. Затова две дебели балерини танцуваха невероятно в розовите си премени. Около тях имаше най-много зрители. Преди да затанцуват, всяка от тях напомпваше костюма си с помпа за велосипед. След това показваше, че дори и дебелите могат да танцуват прекрасно!

Накрая бе станцията с рождения ден. Оказва се, че тортата е там, но свещите ги няма. Затова всевъзможни животни, направени от чорапчета, панделки, стомнички и всякакви подръчни предмети и разиграни великолепно, умуваха как да намерят свещи за рожден ден. А те трябваше да бъдат много - 40. На толкова става Театъра „вагон“. На гарата на Йерусалим е започнал творческия си път Кукленият театър, а сега Градинката с камбанката е на покрива на новата му сграда, която има различни по големина зали за представления под земята. Лабораториите за кукли са до градинката. Всяко дете може да опита само да направи своя кукла от подръчни предмети. Въпрос на въображение, а при малчуганите то е в излишък. Дори артистите се учат от тях!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31