Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник за малчуганите в Йерусалим

Йерусалим
Снимка: Pixabay

В самия край на лятото, дни преди поредния локдаун, общината в Йерусалим реши да изненада най-младите си жители. Те нямат „зелени паспорти“, защото Pfizer още не е дал разрешение за ваксинация на деца под 12 години. По тази причина пред входа на Градинката на камбанката имаше санитари, които правиха бързи тестове на прохождащи госпожици и господинчовци, придружени от бавачките си, на дечица в колички, бутани от майките им, обградени от още няколко братчета и сестричета на различна възраст, и на горди момиченца и момченца, водени от татковците си.

Колкото и да е странно, първата спирка в градинката е „място за заразяване“. Не с Ковид, а с любов! Една въртяща се около оста си полицайка раздаваше лепенки със сърчица. Ако се вгледаш, това се две преплетени брачни халки. Не знам дали тази спирка е точно за децата, на които не е позволено нито да се прегърнат, нито да се целунат, но е намигане към придружителите. А малките могат да се скрият между висящи панделки или да си наемат чувал и да влязат в него. С подскачане могат да стигнат до наклон, където да се търкулнат в тревата.

За тези, които се страхуват от задаващия се локдаун, има две спирки „за лечение“. Първата е алхимична лаборатория. Преди да забъркат лек, всеки трябва да отговори от какво най-много се страхува: да остане сам в спалнята със загасена лампа; че лятото си отива; да не би да се заключи в тоалетната и да не може да излезе или да не би да се разболее някое от другарчета му и лекарите да му предпишат две седмици карантина. А сиропите са невероятни - от нарове, от мед от фурми, от рошкови или дори от сок от бадеми. Само се пият по малко - по една пипетка.

За тези, които се страхуват от карантина, е следващата спирка. В нея се разказва за едно малко момиченце, което се сприятелило с кит. Докато били малки плували заедно, но китът пораснал толкова много, че момичето можело да се настани в търбуха му, почти като библейския Йов. В Градинката на камбанката коремът на кита представляваше дълга палатка, където се набутваха всички желаещи.

Друг огромен страх по време на локдаун е някой да не надебелее. Затова две дебели балерини танцуваха невероятно в розовите си премени. Около тях имаше най-много зрители. Преди да затанцуват, всяка от тях напомпваше костюма си с помпа за велосипед. След това показваше, че дори и дебелите могат да танцуват прекрасно!

Накрая бе станцията с рождения ден. Оказва се, че тортата е там, но свещите ги няма. Затова всевъзможни животни, направени от чорапчета, панделки, стомнички и всякакви подръчни предмети и разиграни великолепно, умуваха как да намерят свещи за рожден ден. А те трябваше да бъдат много - 40. На толкова става Театъра „вагон“. На гарата на Йерусалим е започнал творческия си път Кукленият театър, а сега Градинката с камбанката е на покрива на новата му сграда, която има различни по големина зали за представления под земята. Лабораториите за кукли са до градинката. Всяко дете може да опита само да направи своя кукла от подръчни предмети. Въпрос на въображение, а при малчуганите то е в излишък. Дори артистите се учат от тях!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41