С ден на отворените врати във Велико Търново се проведе официалното откриване на обновената градска Художествена галерия „Борис Денев”. В продължение на 30 месеца сградата на институцията бе ремонтирана по проект „Изкуство и култура – общи трансгранични активи в подкрепа на устойчивото развитие на туризма“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-А Румъния България“. На официалното откриване на Художествената галерия присъстваха зам.-областният управител Станислав Николов, зам.-кметът проф. Георги Камарашев, директорът на галерията Мартин Митев, общински съветници, представители на туристическия бранш, на културни и просветни институции и организации.
Проектът „Изкуство и култура – общи трансгранични активи в подкрепа на устойчивото развитие на туризма“ е с общ бюджет от 1 487 271 евро, от които 1 264 180 евро е съфинансирането от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) в рамките на Програмата „ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България“. Водещ бенефициент е Община Велико Търново, а нейни партньори са Община Калафат, Румъния и Фондация „Лице за изкуство и култура“, гр. Плевен.
Сградата на художествената галерия „Борис Денев“ до паметника на Асеневци и брега на Янтра във Велико Търново е построена през 1926 година за художествено училище, след това е била полицейски участък, после става ветеринарна служба, а през 1985 година е основно реконструирана и пригодена за художествена галерия.
Сградата беше в окаяно състояние, климатичната ѝ инсталация никога не е работила, проблеми имаше с електро инсталацията, както и с покрива. Застрашени бяха емблематични и монументални творби на нейния патрон Борис Денев, на Владимир Димитров - Майстора, Иван Мърквичка, Светлин Русев, разказва директорът на най-голямата художествена галерия във Велико Търново Мартин Митев:
„По-лоши условията бяха тук условията, отколкото в хранилището. Във времето галерията се беше амортизирала достатъчно, за да не е годна за съхранението на тези картини и скулптури, които бяха тук. Фондът на галерията е близо 5500 единици. В самата галерия ние помещаваме около 250 единици – живопис, графика и скулптура“.
С над 1,2 милиона лева европейско финансиране по трансграничен проект община Велико Търново възложи цялостен ремонт на художествената галерия „Борис Денев“. Въведени са мерки за енергийна ефективност, но смяната на дървената дограма на прозорците с пластмасова разбуни общественото мнение за естетичния ѝ вид и съмнения ще бъдат ли създадени условия за съхранение и експониране на огромното културно наследство, съхранявано в галерията.
За ремонтите в галерията и обновяването на експозициите Мартин Митев разказа:
„Вътрешна изолация, измазване, боядисване, ново осветление, ново окабеляване и ред други неща, които бяха важни, за да поддържаме нормална температура. Има датчици за осветлението, за въглеродния диоксид, нормално отопление през зимата и охлаждане през лятото. Това са една малка част от нещата, които бяха направени. Реставраторката извърши изключително голяма работа по почистване и консервация на творбите. Цялостна подмяна на творбите не е имало може би от 10 години. Покрай откриването на галерията сме обновили повече от 50 % от експозицията. Има автори и творби, които не може да бъдат махнати поради техния размер и тяхната значимост и за галерията, и за тематиката – Борис Денев. Може да видим Светлин Русев, Альоша Кафеджийски, Благой Иванов, Йордан Попов, Рафаел Михайлов“.
Художествената галерия стана модерна европейска среда за изкуство, споделя Ваня Кенарова, която от 6 години работи в галерията:
„Усещането е много добро, впечатляващо. След този ремонт се вижда, че всичко е обновено и вече може да се каже в европейски вид е това, което се случи. Ремонтът просто си каза своята дума“.
Първите посетители в обновената художествена галерия в дните на отворени врати останаха впечатлени:
„Страхотно е подредена изложбата, има и икони от Историческия музей. Невероятно, много добре са подредени и аранжирани картините“.
„Изключително добро съчетание на сграда и експозиция. Това е начинът за съхраняване на културно-историческото наследство на Търново и региона. Художествената галерия „Борис Денев“ заедно с експонатите ѝ са част от националното ни богатство“.
Художествената галерия „Борис Денев“ е пазителят на културното наследство на Велико Търново и успя да запази за поколенията гипсовата отливка, по която е направена каменната фигура на лъва от входа на крепостта Царевец. Монументалната творба е дело на проф. Ненко Маров и беше захвърлена и поругана в бившия окръжен съвет, чиято сграда сега е частна собственост.
Художествената галерия „Борис Денев“ става основен акцент в нов културен туристически маршрут по трансграничния проект, посочи Габриела Антонова, директор на плевенската фондация „Лице за изкуство и култура“:
„Друг основен обект от туристическия маршрут е галерия „Илия Бешков“ в Плевен заедно с колекция-галерия „Светлин Русев“, художествената галерия във Видин. От другата страна на Дунав ни посреща община Калафат с нейния музей-галерия „Маринку“, който акцентира върху румънски автори. Перлата в короната на този туристически маршрут от румънска страна е музеят на изкуствата в Крайова, стопанисва най-голямата колекция на скулптури на Бранкуш“.
За откриването на обновената художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново около нея се провежда детски пленер по рисуване, ръководен от Весела Николова, ръководител на школата по изобразително изкуство към общинския детски комплекс:
„Общо участниците в този пленер са 10. Децата рисуват. Вдъхновени са много от гледката, която виждат, от тези невероятни къщички, като че ли подредени една върху друга. И сега според мен ще имат желания да участват в много такива подобни, защото рисуването на открито е едно от най-хубавите неща. Имахме щастието времето да е хубаво. На 11 септември приключва събитието, ще направим изложба на всички творби на децата и най-вероятно ще останат дарение за галерия „Борис Денев“.
„Казвам се Тея-Дара, на 8 години съм. Рисувам камбаната. Това ме успокоява и ми дава енергия, и ми харесва да рисувам. Приятно е да рисуваш навън. Търново има много красиви гледки от всеки ъгъл".В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...
Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР). В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..
Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцерта „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..
Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..
Д-р Нели Стефанова е известен психиатър. В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“. Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза. Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..
Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..