Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Творецът е познат през последните години със серия от произведения с политически заряд. Новата му скулптурна инсталация събира в едно една безглава фигура в римска тога с портрети на съвременни политици.
Вероятно за голяма част от публиката Андрей Врабчев е скулпторът, който провокира вниманието с паметника на говорещия Бойко Борисов със светещи очи. Последната му инсталация, представена за първи път миналата година в столицата, в рамките на Нощта на музеите, представлява безглава фигура в римска тога и шест скулптурни портрета на съвременни политици. Вдъхновена е от практиката в древен Рим да се поставят статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора.
На статуята на владетеля може да стои главата на Тереза Мей, Владимир Путин, на Доналд Тръмп, Еманюел Макрон или Ангела Меркел. Единственият български политик, на когото скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.
"Това, че включвам и Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото, че той ми е бил прекалено интересен. Използвам главата от предишната негова скулптура със светещите очи. ... Господин Борисов е като Буда, той нарушава римската традиция".
Още докато Врабчев работи по проекта, някои от избраните от него политици падат от власт.
Противоречието между вечното и временното е подчертано допълнително от евтините материали – главите са от гипс, а не скулптирани в камък портрети.
А за габровци смяната на главите е съвсем истинска история. Куриозът с паметника на героя от Съединението Продан Тишков-Чардафон е от 1978 година. Жителите на града решават да почетат съгражданина си като му издигат паметник, достоен за пълководец. Когато статуята е завършена от скулптора проф. Илия Илиев, тогавашната власт използва различни доводи, включително че на кон могат да бъдат представяни само царски особи, и главата на Чардафон е заменена с глава на руски войн. Чак през втората половина на 90-те години е върнат истинският лик на Чардафон Велики.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...