Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манолова съобщи за 22,5 млн. щети от непотърсени неустойки при строежа на интерконектора с Гърция

| обновено на 14.09.21 в 18:49
Председателят на парламентарната комисия по ревизията Мая Манолова
Снимка: БГНЕС, архив

Председателят на парламентарната комисия по ревизията Мая Манолова каза, че страната ни е била ощетена от това, че не са потърсени обезщетения, свързани със забавянето на газовата връзка с Гърция.

По думите ѝ Теодора Георгиева - изпълнителен директор от българска страна на компанията Ай Си Джи Би, която изгражда интерконектора, е нанесла щети за близо 22.5 милиона евро, като не е потърсила неустойките, предвидени в договора за изграждането на проекта.

Самата Теодора Георгиева не присъстваше на заседанието на парламентарната комисия.

Манолова започна с факта за българо-гръцката газова връзка, че „тази гордост лично на Борисов реално все още не е изградена и не функционира“.

И въпреки огромното забавяне на проекта „от договора, който анализирахме, се установява, че дружеството не е потърсило за забавено изпълнение неустойка в размер на 22,5 милиона евро“, каза тя.

Но това не пречи на заплащането на изпълнителния директор Теодора Георгиева.

„Въпросната госпожа Теодора Георгиева, която има месечна заплата от 10 555 лева за 2019 година, сега очевидно е по-висока, или откакто е назначена преди девет години, тя е получила един милион лева заплата. Ако тя работи за някоя друга държава или за някакъв частен интерес, може би без които са на 50 процента собственици на това дружество, трябва да отговорят. Затова ние ще изпратим и тези документи в прокуратурата. Само че комисията по ревизията дори само злоупотребите и безобразията в секторите да покаже, мисля, че в един голям процент си е свършила работата“, каза Манолова.

Отговори поиска и левият депутат Румен Гечев.

„Ако е вярно това, което се изнася, ако това е истината и тя при тази огромна заплата не си мърда пръста тук да дойде и да каже „Добър ден“, въпросът е какво ще направите и в какви срокове. Много отдавна такъв вид управленец трябва да е заминал да си копае на село, нещо друго да прави, но тя очевидно не е за тази работа.“, каза той.

И от Българския енергиен холдинг (БЕХ) отговориха, основно на исканията Теодора Георгиева да бъде уволнена.

Изпълнителният директор на БЕХ, който притежава половината от компанията Ай Си Джи Би, Валентин Николов:

„Подобна процедура е била направена точно преди четири години при служебното правителство, пак на господин Радев, но тогава гръцката страна не са се съгласили при служебно правителство да има подмяна, докато няма постоянно правителство, което да вземе решение. Аз лично ще опитам по всякакъв начин да предприема мерки. Не съм сигурен колко ще бъдат ефективни“.

В позиция до медиите от проектната компания, строяща българо-гръцката газова  връзка, отхвърлиха твърденията, че за дружеството има настъпили финансови щети от непотърсени неустойки. Те посочват, че срокът за приключване на строителството е бил удължен заради Covid кризата, а когато това става по независещи от двете страни причини, каквато е пандемията, не може да се задейства клаузата за неустойки по договора.

От началото на годината проектът за газовата връзка е бил обект на 8 проверки, при които не са били установени нарушения, се казва още в позицията. От компанията посочват, че калкулации от порядъка на лични възнаграждения от над 1 милион лева са абсурдни и целят единствено да бъде привлечено вниманието на медиите.

В днешния предпоследен ден от работата на 46-ото Народно събрание заседават няколко постоянни и временни комисии.

Сред тях са комисиите „Магнитски“, „Росенец“, както и тази по дигитализация и информационни технологии, на която ще бъде изслушан председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски заради проблемите с електронното преброяване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един пострадалите при нападението с нож в София е освободен от "Пирогов", без опасност за живота е

48-годишният мъж, който пострада днес в центъра на София, след като беше нападнат с нож, вече е освободен от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Оттам припомнят, че мъжът бе транспортиран тази сутрин в спешното отделение на "Пирогов", където премина подробни..

публикувано на 04.02.25 в 19:47
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов, Мартин Димитров и Божидар Божанов (от ляво надясно).

Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива

От "Демократична България" не са готови да подкрепят проектобюджета за тази година. В призива за подкрепа на премиера Росен Желязков Божидар Божанов видя признание за нестабилност: "Не изключваме да подкрепим някои текстове на бюджета, а ко те отговарят на нашите приоритети - за съкращаване на разходите в МВР чрез оптимизация на заплащането, за това..

публикувано на 04.02.25 в 19:33
Полицаи и линейки близо до мястото на стрелбата в Йоребро -  4 февруари 2025 г.

Няколко души са убити при стрелбата в образователен център в шведския град Йоребро

Няколко души са били убити в Швеция при нападение в образователен център за възрастни, съобщи полицията. Смята се, че извършителят е сред ранените, каза говорител на полицията. Стрелба в шведско училище, има ранени Органите на реда добавиха, че не изключват възможността да има и други заподозрени, предаде АФП.  "Един от ранените е човек, за..

публикувано на 04.02.25 в 19:08
Остров Санторини, Гърция, 4 февруари 2025 г.

Подводни сеизмографи ще следят вулкана Колумбо край Санторини, където трусовете продължават

Около 9000 души са напуснали гръцкия остров Санторини по въздух и вода, след продължаващите дни наред земетресения в района. Този следобед беше регистриран и най-силният досега трус от 5 по Рихтер.  Множество хора се опитват да напуснат Санторини Санторини продължава да се тресе: За ден 6 хил. гърци и туристи са го напуснали  Сънародникът..

публикувано на 04.02.25 в 18:49
Президентът Румен Радев и председателката на Народното събрание Наталия Киселова (в средата) взеха участие в дискусията

Президентът: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Петьо Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..

публикувано на 04.02.25 в 18:31
Георги Куртев

Георги Куртев: От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по нов цивилизационен път

"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..

публикувано на 04.02.25 в 18:06

Съдът отказа да заличи Делян Пеевски като член на ДПС и като председател на партията

Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...

публикувано на 04.02.25 в 18:00