Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовият министър Асен Василев напуска поста си

Асен Василев
Снимка: БГНЕС

Финансовият министър Асен Василев напуска поста си. Нов ръководител на ключовото ведомство ще бъде Валери Белчев, бивш управител на Фонда на фондовете.

Асен Василев най-вероятно ще се включи в новия политически проект на Кирил Петков. Двамата никога не са крили приятелството и общите си начинания, а в последното си интервю за БНР Василев заяви:

"Ще видя дали има хора и съмишленици, с които можем да направим нещо, което да помогне на България".

При отчета на работата на служебното правителство Асен Василев изтъкна актуализацията на бюджета като успех в работата си за последните четири месеца, както и промяната на фокуса на работа в приходните агенции.

"Върху фирмите, които имат големи обществени поръчки, съответно големи обороти, стана леко нарицателно да спрем да проверяваме фризьорските салони".

Церемонията по предаването на поста в министерството на финансите е единствената официално обявена във вчерашния ден. По традиция, след като бъде обявен новият кабинет, ресорните министри предават работата на новите титуляри на поста.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гинтаутас Палуцкас

Премиерът на Литва подаде оставка

Министър-председателят на Литва Гинтаутас Палуцкас подаде оставка. Литовският президент Гитанас Науседа, съобщи, че премиерът го е потърсил по телефона тази сутрин, за да го информира за решението си. По-рано коалиционният партньор в правителството Демократичният съюз "За Литва“, заплаши да напусне управляващата коалиция, ако социалдемократът..

публикувано на 31.07.25 в 13:30

Законопроект предвижда 80% български млечни продукти в големите търговски вериги

50% от месото, яйцата, меда и олиото, предлагани в големите търговски вериги трябва да са български. За млякото, сиренето и кашкавала изискваният дял българска продукция е 80%. Това е записано в законопроекта за веригата на доставки на земеделски продукти и храните, публикуван за втори път за обществено обсъждане. Агроминистърът Георги Тахов..

публикувано на 31.07.25 в 13:30

Депутатите отхвърлиха ветото на президента, връщат лимитите в болниците

С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП, ИТН и независимите депутати, напуснали групата на АПС, ветото на президента върху Закона за здравното осигуряване беше преодоляно. За повторното му приемане гласуваха 124 народни представители, 85 бяха против, трима се въздържаха. Д-р Николай Болтаджиев: Лимитите ограничават избора и..

публикувано на 31.07.25 в 13:01
Президентът Румен Радев приема почетния строй преди тържествената церемония за връчване на дипломите на офицерите от випуск 2025 „Сливнишко-Драгомански“ на Военната академия „Г.С. Раковски“, 31 юли 2025 г.

Румен Радев: Противопожарна техника трябва да се купува не за МВР, а за ВВС

Президентът Румен Радев заяви, че противопожарна техника трябва да се купува не за МВР, а във военновъздушните сили, където вече има създадени организация и екипаж. "Управляващите най-сетне трябва да вземат решение дали да се започне от нулата в МВР и тепърва там да се градят способности, което ще бъде много много по-бавно - минимум 6-7..

публикувано на 31.07.25 в 12:59

Италианският финансов министър заяви, че споразумението със САЩ предотвратява търговска война

Италианският министър на финансите Джанкарло Джорджети представи пред парламента картината от споразумението между САЩ и Европа относно митата. Джорджети приветства споразумението, което "възвестява края на период на несигурност и предотвратява търговска война". Той подчерта, че по-подробна прогноза ще бъде възможна едва след като всички..

публикувано на 31.07.25 в 12:19

Продължава потушаването на пожара в Пирин

Продължава гасенето на огъня в Пирин. Пожарът в района на Струмяни остава най-сериозният в България. Хората от село Плоски, община Сандански, днес се връщат по домовете си след два дни евакуация. Битката с огъня обаче продължава, а валежите от дъжд бяха малко и за кратко. Около 400 жители на санданското село Плоски бяха евакуирани  през..

публикувано на 31.07.25 в 12:10

Пандемия от виртуален аутизъм: Как да предпазим децата си?

Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц. Невяна Велева, офталмолог към детското очно отделение в УМБАЛ "Александровска", преподавател в Медицинския университет. "Проблемите с късогледството при децата вървят към пандемичен ръст. Не само в..

публикувано на 31.07.25 в 11:45