"Те са колективни спомени на един град и когато трябваше да напиша някакви въвеждащи думи си дадох сметка, че софийските улици са реки от история“, каза за БНР Тони Николов, главен редактор на портал „Култура“ и списание „Култура“.
Той съобщи, че според публикации в стари вестници през 20-те и 30-те години на XX век в Боянската река златотърсачи са вадили злато.
„И то се издържат цели семейства. Срещнах потомци и те ми казаха - да, ние се хранехме с вадене на златини. За една смяна около половин килограм злато са изкарвали“, допълни в предаването „Преди всички“ Николов.
В книгата са поместени доста документи и истории. Не е случайно, че книгата излиза точно в деня на София – Вяра, Надежда, Любов.
„Един малък дар към меморията, към паметта на софиянци. Истории, които може би за мнозина ще бъдат изненада и не са подозирани, макар че съм взел и някои други истории, но съм намерил и допълнителни документи. Много документи има в тази книга. Имаме художествена фикция донякъде, но всичко де опира на документи“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлВ 11-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от закриването на фестивала “Опера на площада“ на Софийската национална опера и балет с изпълнение на 9-ата симфония на Бетовен под диригентството на Даниел Орен - Интервю на Димитър..
Ютия, която се загрява от горещи въглени; грамофон, който свири с механична енергия от лост като манивела; ръчна шевна машина; газени лампи - това са част от експонатите от изложбата „Модерният бит от края на XIX и началото на XX век“ в Регионалния исторически музей във Враца. Експозицията включва малко показвани предмети от богатия..
Фолклорният концерт на хор "Ваня Монева", дирижиран от нейния създател, маестра Ваня Монева, е един от акцентите в културната програма в съботния ден във Велико Търново. Световно известната ни диригентка се завръща в родния си град за творческа изява след три десетилетия . Концертът на хор "Ваня Монева" е част от тридневния фестивал "48 часа..
Не се случва често на концерт солистът да бъде настойчиво канен от публиката за повторни поклони буквално след всяко свое изпълнение от самото начало до финала на програмата, далеч преди да е дошло времето за бисове. Всъщност, в десетилетната си практика не помня случай, подобен на този с Гала концерта “Sole e amore“ с участието на оперната..
Да погледнем живота откъм светлата му страна предлагат от Дома на хумора и сатирата в Габрово. Тази вечер в 18.00 часа в зала "Стефан Фъртунов" откриват изложба на съвременни български художници наивисти. Подредени са почти 90 платна от близо 30 художници , които се срещат за първи път. Творбите са от 70-те и 80-те години до наши дни...
"Любовчията" – така е озаглавено ученическото представление на форум-театър "Свободни електрони", което ще се изиграе тази вечер в Сливен в зала "Сливен" от 19.00 часа. Събитието е част от програмата на Младежки дом – Сливен, посветена на Международния ден на младежта. Театралната постановка с отворен край поставя на вниманието на публиката..
На 5 август вечерта, паралелно с предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт", в ефира на радио Би Би Си 3 във Великобритания вървеше прякото излъчване на концерт от богатата програма на фестивала "Би Би Си Промс", който се провежда от 18 юли до 13 септември. И точно тогава на сцената, като солистка на Националния оркестър на Би Би Си Уелс под..
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
Проф. Дамян Попхристов е преподавал режисура и е водил обучения по митология, философия и история на изкуството в Нюйоркския университет 20 години ...
По време на почивка и особено при пътувания извън страната е важно да съблюдаваме висока хигиена и да се храним на места с добра хигиена. В "Минути..