Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншовата камара „Пътища“ изрази задоволство от диалога с правителството

Докато диалог се води, пътните строителни фирми да се въздържат от протести, ще призове браншовата камара

| обновено на 17.09.21 в 19:06
Ръководители на Българска браншова камара „Пътища“ на срещата в Министерски съвет.
Снимка: БГНЕС

100 милиона лева, осигурени чрез актуализацията на бюджета, ще бъдат изплатени на фирмите за зимно поддържане на пътищата. Това съобщиха служебните министри на финансите Валери Белчев и на регионалното развитие Виолета Комитова след среща с ръководството на браншовата организация „Пътища“.

Създава се работна група, която да реши как да бъдат разплатени дължимите към пътния бранш над 700 милиона лева, от които 222 милиона лева вече са фактурирани, но неплатени.

Стефан Чайков - председател на браншовата камара „Пътища“, изрази задоволство от диалога с правителството и опитите да се търси решение. Готовността за протести обаче остава.

Готовността за протестни действия остава, но докато съществува и минималната възможност за диалог, ще призовем нашите членове да не участват и да не извършват протестни действия“, каза Стефан Чайков.

Новият служебен финансов министър Валери Белчев смята, че до две седмици ще е ясно колко и как от дължимото ще се плати:

"Да преговаряме и да се разберем за възможностите от правна и финансова гледна точка", посочи Белчев.

А регионалният министър Виолета Комитова заяви, че в държавния бюджет трябва реално да се залагат средствата, необходими за ремонти и поддръжка на пътищата.

В Бюджет 2022 трябва да се заложат реално необходимите над милиард лева за поддържане и ремонт:

"Това ще намали стреса в нашите пътно-строителни фирми. От началото на годината до края да очакват дали ще има резерви, дали ще има министерски постановления, дали ще се заплати тяхната работа...

Ако на нашата държава са ѝ необходими милиард и нещо средства за текущ ремонт и поддръжка на пътищата, смятаме, че това трябва да бъде заложено в бюджета за 2022 година. Това ще доведе до спокойствие“, каза Комитова.

В началото на срещата премиерът Стефан Янев подчерта:

„Преди началото на зимния сезон трябва да сме наясно и да имаме представа и решение как точно ще се извърши поддръжката на пътищата и необходимата организация за целта“.

Проблемът с парите за пътищата у нас е системен, отбеляза още служебният премиер, като декларира, че се търси решение.

"Опитваме се, търсим решения. Какви ще бъдат те, надявам се да имаме някакъв прогрес - малко, много, когато и както успеем".

Зимното пътно поддържане е гарантирано със 100 милиона лева:

"Има достатъчно средства, за да може да започне подготовката за зимния сезон", отбеляза финансовият министър Белчев.

Премиерът Стефан Янев и министри на среща с ръководството на браншовата камара „Пътища“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50