Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение между Париж и Вашингтон, след като Франция отзова посланиците си в САЩ и Австралия

| обновено на 18.09.21 в 17:28
Първият дипломат на Франция Жан-Ив льо Дриан
Снимка: БГНЕС

Дипломатическото напрежение между Франция, САЩ и Австралия нарасна след като Париж извика за консултации посланиците си в двете страни. Франция протестира срещу отмяната на сделката за 12 подводници, която Австралия анулира в полза на  Пакта за сигурност, сключен с Вашингтон и Лондон.

Френските посланици в Австралия и САЩ се прибраха в Париж, призовани от президента Макрон; решението е исторически прецедент във взаимоотношенията.

Френските власти нарекоха предателство провалената символично важна сделка за 12 подводници, която Австралия отмени в полза на крупен военен проект със САЩ.

Френският посланик в Канбера Жан-Пиер Тебо не сдържа гнева си пред австралийското радио SBS:

„Това беше голяма грешка, много, много лошо отношение към партньорството ни. Не става дума просто за договор, а за партньорство, основано на доверие, взаимно разбирателство и искреност“.

Дипломатът твърди, че отмяната на сделката е била подготвяна от месеци, без Париж да е предупреден за това.

„Не виждаме как можем занапред да имаме доверие в Австралия“, заяви държавният секретар Клеман Бон, а снощи външният министър Жан-Ив льо Дриан определи решението като „нож в гърба“ на Франция.

Строителството на подводниците трябваше да донесе 56 милиарда евро и да даде работа на поне 1000 души.

Синдикат от засегнатата компания „Навал груп“ обяви, че първа грижа ще бъде съдбата на работниците, обвързани с договора. Тепърва ще се преговаря за размера на обезщетенията, които Австралия трябва да плати.

Съединените щати смятат Франция за "жизненоважен партньор" и са в близък контакт с нея в светлината на отзоваването на френския посланик от Вашингтон за консултации. Това заяви в "Туитър" говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. По думите му американската страна очаква да продължи да обсъжда ситуацията в отношенията с Париж на високо ниво, включително в кулоарите на Общото събрание на ООН следващата седмица.

Според отбранителния пакт Австралия ще получи технологии за построяването на подводници с ядрени реактори. Споразумението е опит трите страни да се противопоставят на влиянието на Китай. То разгневи обаче и Франция, защото доведе до отмяната на сделката между Париж и Канбера.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 9500 души в Силистренско ще получат помощи по програмата за основно материално подпомагане

В Силистра започна раздаването на помощите по националната програма "Храни и основно материално подпомагане" за периода 2021-2027 година. Кампанията се реализира едновременно в цялата страна, а раздаването е организирано от Българския Червен кръст. Потребителите са два пъти повече в сравнение с началото на програмата през 2008 година. Програмата обхваща..

публикувано на 14.10.25 в 01:39

Започва радването на пакети с хигиенни материали и храни в Кърджали

Над 16 000 души от област Кърджали ще получат пакети с хигиенни материали и храни. Продуктите са закупени от Агенцията за социално подпомагане по линия на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Помощта е за хора в нужда и ще бъде раздавана от служители и доброволци на Българския Червен кръст.  Започна операция „Подкрепа“ на БЧК Вече са определени..

публикувано на 14.10.25 в 01:12
Тони Блеър

Киър Стармър отказа да коментира дали Тони Блеър ще участва в бъдещото управление на Газа

Британският премиер Киър Стармър избегна да коментира в интервю за "Скай нюз" дали Тони Блеър ще участва в бъдещото управление на Газа.  Мирният план на Белия дом предвижда бившият британски премиер Тони Блеър да оглави временна администрация или да участва в нея, но това не се приема от някои среди, особено сред палестинците, които смятат, че това не е..

публикувано на 14.10.25 в 01:05
Почистване след наводненията в Ла Рапита, Тарагона на 13.10.2025 г.

18 са ранените след бурите в Тарагона

18 души са ранени, като един от тях е в тежко състояние след бурите в южната част на каталунската провинция Тарагона. На места са регистрирани 280 литра на квадратен метър дъжд. Обилните валежи предизвикаха преливане на реки и дерета и евакуацията на над 1000 души. До момента няма съобщения за жертви или изчезнали лица. Прииждащата вода е разрушила..

публикувано на 14.10.25 в 00:53

Апартамент пламна в квартал Бистрица в Дупница

Два екипа на пожарната гасиха пожар в блок 60 в дупнишкия квартал Бистрица тази вечер, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Малко преди 19,00 ч се е запалил един от апартаментите в блока - най-вероятно от технически неизправен или оставен включен електроуред. Собственикът на жилището не е бил там. Живеещите в близките апартаменти са били евакуирани за..

публикувано на 13.10.25 в 22:59
Николас Мадуро

Венецуела закри посолството си в Осло дни след Нобела за опозиционна лидерка

Министерството на външните работи на Норвегия съобщи, че Венецуела е закрила посолството си в Осло без да дава обяснение защо. Телефоните на дипломатическата мисия са били изключени днес следобед - три дни след като Норвежкият Нобелов комитет удостои с Нобеловата награда за мир венецуелската опозиционерка Мария Корина Мачадо за "неуморните й усилия за..

публикувано на 13.10.25 в 22:56

Германското разузнаване: Берлин е мишена №1 за Русия

Русия представлява пряка заплаха и "леденият мир" с Европейския съюз може всеки момент да избухне в "разгорещена конфронтация". Това заяви днес директорът на BND - Федералната разузнавателна служба на Германия - Мартин Йегер пред депутати в Бундестага. Йегер е бивш посланик в Киев и оглави разузнаването миналия месец. Той предупреди депутатите, че..

публикувано на 13.10.25 в 22:52