Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Салчев: Covid зоните не заменят останалите мерки, а ги допълват

Фармацевтите нямат яснота как да изписват безплатните лекарства за коронавирус

проф. Петко Салчев
Снимка: БГНЕС

Анексите към договорите на лечебните заведения с НЗОК са изпратени в четвъртък. Те трябва да бъдат подписани, за да се използва механизмът през Covid зоните да се изписват безплатни лекарства за лечение на леките случаи на коронавирус. Това обясни пред БНР управителят на НЗОК Петко Салчев. В момента има разкрити малко над 60 такива зони, съобщи той.

Анексите се подписват от лечебните заведения по желание, а не насила, допълни Салчев.

„Не можем да накараме нито едно лечебно заведение да изпълнява насила тези дейности.“

Това не е заместваща всички останали мерки, а допълнителна мярка, подчерта Петко Салчев в предаването „Преди всички“. По думите му това е допълнителна опция, която позволява пациенти, доказани с Covid, да бъдат наблюдавани и лекувани в домашни условия.

Личните лекари не са изключени от този процес, те могат да издават електронни направления, уточни управителят на Здравната каса.

Снимка: Ани Петрова

Салчев определи Covid центровете като „една хубава идея, която трябва да бъде добре подготвена организационно“.

Касата като платец е готова да посрещне и това предизвикателство, декларира той.

Според Салчев е имало избързване в обявяването на инициативата.

Фармацевтите не са наясно как ще работят, ако при тях дойде пациент с изписани безплатни лекарства след посещение на Covid зона.

„Имаме много кратко писмо от 5 реда, което не дава пълна информация как точно ще се работи с този вид рецепти“, посочва фармацевт в София.

Снимка: Ани Петрова

Засега дефицит за медикаменти няма, но е възможен такъв, ако отново настане паника и започне презапасяване, смята тя.

По стандартната схема лечението на по-леките случаи на коронавирус в домашни условия излиза около 70-80 лева, допълва специалистът.

Няма никаква информация, например от Фармацевтичния съюз, няма никакво официално писмо, изтъква друг фармацевт, който не отчита голямо засилване на търсенето.

„Нито един човек досега не е питал.“

Специалистът заявява още, че информацията, която имат, е само от телевизията.

В Бургас неяснота цари както в аптеките, така и сред пациентите. В града има три обявени за разкрити, но неработещи Covid звена. Зоната в ДКЦ 1 не е била отворена, защото лекарят там се разболял и нямало кой да го замести.

Не функционира и обявената зона в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“. В ДКЦ „Ел Масри“ пък работел Covid кабинет, но на 17 септември все още нямало сключен договор със Здравната каса и се чакали указания.

Не е бил синхронизиран и софтуерът за изписване на безплатните рецепти, като това щяло да отнеме време ивероятно ще е факт до края на месеца, обясняват от лечебното заведение пред БНР Бургас.

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52