„Това е дишаща, непресторена, топлокръвна книга. От най-редките. Само те са в състояние да ни хванат за ръката, за да ни отведат на местата, които все отлагаме да посетим. И когато пристигнете, сигурно ще усетите, че не вие сте разлистили книгата, а тя е разлистила вас. Поне с мен бе така. Прочете ме на един дъх. И когато последната страница бе затворена, всичко стана някак си по-чисто, обширно и ясно... като небето по средата на лятото.“
Иво Иванов
Цветелина Цветкова е с огнена коса, светещи зелени очи, широка усмивка и умее да разказва истории. Понякога са тъжни, смешни или болезнени, друг път са романтични, наивни и фантастични, но винаги в тях тупти сърцето на любовта във всичките й измерения и форми.
През 2019 година Цветелина написа „Лейди Гергана“ – книга на северозападен диалект, за която в интервю за „Време за живот“ сподели, че изобщо не е предполагала, че ще пожъне такъв успех, но мечтите са за това, за да се сбъдват. Абсурдните истории на момичето от Северозапада превръщат книгата в една от най-продаваните за последните 2 години.
„Зелената жилетка“ няма нищо общо с „Лейди Гергана“. Много искам книгата да докосне хората и да усетят това, което аз съм усетила, докато съм я писала. Това са разкази, които са писани през годините и останаха в една папка. Не всички са тъжни, има и много смешни. Като живота“, казва Цветелина Цветкова.
Дълго време Цветелина се чуди за заглавието на книгата, но един от разказите дава своя отговор, защото зелената жилетка е свързана с живота на авторката, тя е реално съществуваща и за първи път е облечена през 1958 година, преминава през различни домове, но остава във фамилията, а сега се намира в стар видински гардероб и не спира да разказва своята история.
По време на интервюто отправихме предизвикателство към Цветелина да избере музика към всеки разказ. И тя създаде прекрасен саундтрак на „Зелената жилетка“.
louis Armstrong - What a wonderful world https://www.youtube.com/watch?v=CWzrABouyeE
„Наскоро четох, че разликата между лудото каране до морето и карането с позволена скорост е точно двайсет минути. Само двайсет минути от целия ни живот. Какво можеш да направиш за двайсет минути? Едва ли са толкова много неща. Подминавам поредната катастрофа. И те сигурно са бързали за тяхното си място. Сигурно и той е искал да пристигне по-рано и да каже на някого колко много го обича и колко съжалява за всичко, което е направил, което не е направил, което е пропуснал. Дали и той е закъснял за сватбата си, защото се е изплашил и е стоял с глава забита в коленете на паркинга зад обредния дом? Дали и той след това си е казал, че е тъпак, когато въпреки глупавата си постъпка най-красивата жена на света се е съгласила да се омъжи за него и когато най-сетне се е появил на входа, вместо да му се развика, е разрошила косата му и е пъхнала малката си ръка в неговата? Не знам. Знам само, че сега ще закъснее и може би няма да му е за първи път. И може би няма да е виновен.“
Откъс от „Преди да прецъфтят слънчогледите“
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..