Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовността е осакатена - ако някой иска да промени България, трябва да тръгне в тази посока

Проф. Григорий Вазов: Още не можем да разберем Вазов

Нашите политици са образовани, но без знания от гледна точка на духовност, на народ, казва наследникът на Вазовия род

проф. Григорий Вазов
Снимка: БГНЕС

Българинът има качеството когато не разбира нещо или да го обругава, или да го величае. Ние още не можем да разберем Иван Вазов. Това каза пред БНР проф. Григорий Вазов, ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, правнук на Кирил, един от братята на Иван Вазов.

Григорий Вазов направи паралел между времето на Вазов и сегашната действителност.

Ще видите, че ние с нищо не сме се променили. Имаме онзи невероятен духовен и образователен бум, развитие на България веднага след Освобождението – първите поколения, които с романтичен ентусиазъм са искали да изградят нова България, след което отново всичко влиза в онова, което е в момента.“

Наследникът на Вазовия род сподели, че има мечта: „да задължа българина всяка година по един път да прочете „Чичовци“.

Едно малко книжле, цяла България. 1300 години са събрани като народопсихология в онзи негов невероятен хумористичен стил. Той прави велики неща в тази малка книжка.“

„Българският Бог е жив. Ще оцелеем. Ще имаме парламент, ще имаме правителство и отново напред в следващите 1300 години“, изтъкна проф. Григорий Вазов. Според него нашите политици са „образовани, но без знания от гледна точка на духовност, от гледна точка на народ“.

„Това е големият проблем. Да, прекрасно, по пет, по седем езика има вече нови, млади политици, прекрасни експерти, специалисти, но всичко това не можеш да го направиш без духовността на българина, без по някакъв начин да го накараш. Той ще продължи да се смее, ще продължи да страда, но това е неговата съдба, това е нашата съдба.“

„Народът на Вазов си е народът на Вазов - той и преди, и сега чака своите водачи - духовни и административни. За съжаление духовните водачи, ако ги имаше, щеше да има и добри административни водачи. За съжаление, духовността е осакатена. И това трябва да променим. Някой ако иска да промени България, трябва да тръгне в тази посока. Но тук резултатът е далечен. Той не може веднага да се кешира“, коментира проф. Вазов. 

Проф. Григорий Вазов в студиото на „Хоризонт“

В годините на социализма съществуваше само един Вазов, „застинал във времето“ и нищо друго, останалите ги нямаше, отбеляза проф. Григорий Вазов за Вазовия род, с чието проучване се е заел преди време и резултатът е в книгата „Хроники на Вазовия род“ на Катя Зографова.

„Но още много неща не са написани. Вазовият род не се е появил от нищото. Когато се появява Вазовият род, Сопот е бил един малък индустриален град, в Сопот е имало стъкларска фабрика, много силно развита манифактура. Навремето се е наричал „малък Манчестър“. Минчо Вазов, бащата и Кирко Вазов, неговият брат са имали невероятно развита търговия, два офиса – единият в Бущурещ, другият – в Молдова.“

„Този род не е икона, Иван Вазов не е икона. Това са обикновени хора. Моят прадядо не е бил икона“, каза още проф. Вазов.

За Иван Вазов има много „битки“ – първо баща му иска да го направи голям търговец, междувременно е избран от турските власти да учи медицина в Истанбул, но той категорично отказва, така на негово място заминава прадядото на Григорий Вазов – Кирил и става един от първите дипломирани лекари в новоосвободена България, разказа проф. Григорий Вазов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20