Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митичните същества - реалност или плод на въображение

Росен Малчев: Няма самодиви, както няма и дяволи

Снимка: Фейсбук - Асоциация „Онгъл"

Учените наричат силите, които са връзката между видимия и невидимия свят, между познатото и необяснимото, между подреденото и хаоса - "демони" - неземни сили, които най-често със зло се намесват в човешкия свят, а обобщеният термин за научната дисциплина, която се занимава с тях - "нисша демонология".

"Терминът нисша демонология е научен термин, изкован в някой кабинет на базата на теренен материал, но той поставя точно този въпрос - ако имаме нисша демонология, коя е висшата и тогава като едно християнско общество, като един християнски народ ние не можем да отговорим на този въпрос, защото в съзнанието на християнина имаме агиология  - това е общност на светците, както и науката, която ги изучава и демонология - която е термина за назоваване на науката, която ги изучава“, каза за БНР фолклористът Росен Малчев, доктор на филологическите науки, преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски", главен секретар на Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл".

По думите му друга група са тези, които по един или друг начин се социализират и живеят на границата между отвъдния свят на демоните и човешкия свят и има такива, които живеят сред хората, но проявяват  една двойнственост -  от една страна са демони и от друга страна са  хора.

"Наблюдаваме процес на непрекъснато превръщане на примитивните демони в по-висша категория, но имаме и случаи, в които представители на агиологията, т.е. светци да проявяват демонични черти и да се представят пред хората по един или друг повод като демони. Съществува и обратния процес - има демони,  които се цивилизоват и започват да придобиват черти на светци без да губят демоничните си сили и да бъдат признати за светци".

Според Росен Малчев в съзнанието на съвременните българи самодивите са силно повлияни от литературата.

"Самодиви по принцип няма. Има женски персонажи, които причиняват различни вреди на хората и женски персонажи, които помагат на хората". 

Той коментира, че думата самодиви е девалвирала:

"Няма самодиви, както няма и дяволи. Тава са реминисценции от възрожденското ни развитие, а след това и от следосвобожденската литература".

Какво е караконджул?

„Караконджулите имат регулираща функция, защото те се появяват предимно в така наречените мръсни нощи след Коледните дни до Йордановден“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49