Коалицията предполага компромиси, а компромисите водят до разочарования. Отминаха времената, когато големите партии - християндемократи и социалдемократи, решаваха изборите помежду си. Но големите партии отдавна не са големи, две партии вече не са достатъчни за съставяне на управляваща коалиция и в Германия ще управлява тройна коалиция. Но коя?
В зависимост от победителя в Берлин ще управлява или коалиция „светофар”, или коалиция „Ямайка”, каза за БНР политологът проф. Ханс Форлендер.
Аналогията е свързана с партийните цветове. Коалиция „светофар” - червено, жълто, зелено, е правителство на социалдемократическата партия с партньори либералите и Зелените. А наименованието „Ямайка” е заимствано от националното знаме на карибската държава - черно, жълто и зелено, и описва водена от консервативния блок ХДС/ХСС коалиция отново с либералите и със Зелените. Но според проф. Форлендер има още една възможност, която на финалната права преди утрешния вот предизвиква много спорове - коалиция на социалдемократите със Зелените и с Левицата - партия, която отчасти наследи бившите комунисти в ГДР и има спорни позиции за бъдещето на НАТО и участието на Германия в мироопазващи операции по света.
„Тази коалиция теоретично е възможна, както и правителство на социалдемократите със Зелените и с мълчаливото съгласие на Левицата. Така бъдещото правителство зависи освен от победителя, и от либералите - коя от двете големи партии - социалдемократи и християндемократи, ще им отправи по-добро предложение за съвместно управление“.
Коалиция „светофар” - социалдемократи, либерали и Зелени, трябва обаче да преодолее сериозни препятствия, преди да подпише споразумението за управление на Германия. Между либералите и Зелените съществуват относително големи различия в разбиранията им как да се постигне климатичен неутралитет и как да се възстанови икономиката след Covid кризата. Кандидатът на социалдемократите за канцлер Олаф Шолц, който в момента е финансов министър, не изключва вдигането на някои данъци, а лидерът на либералите Кристиян Линднер, който много би искал да наследи Шолц като финансов министър, е категорично против. Проф. Форлендер може да си представи Линднер като финансов министър в следващото правителство, но с канцлер Армин Лашет. Възможно ли е консерваторът да загуби изборите и въпреки това да стане канцлер?
„Лашет ще използва всяка възможност да стане канцлер. В противен случай ще се превърне в провален политик, ще трябва да си подаде оставката като председател на ХДС, а вероятно и като министър-председател на Северен Рейн-Вестфалия. Лашет трябва да спечели изборите, за да не допусне самоунищожение на ХДС, което би последвало при изборна загуба. Спасителният вариант за него е коалицията „Ямайка“ с либералите и със Зелените. Зелените обаче напоследък демонстрират близост със социалдемократите, така че няма да е лесно“.
„Във времена на кризи и несигурност, каквито изживяваме в момента, хората са склонни да подкрепят познатото, да търсят стабилност и предвидимост. Шолц е прагматик, рационален политик, умее да се контролира. И може би в някаква степен символизира продължението на политиката на Меркел. Шолц заложи точно на това в кампанията си, защото осъзнава, че приемствеността ще подейства успокоително на избирателите в един много объркан свят. Освен това тази предизборна кампания е силно фокусирана върху водещите кандидати. Видяхме, как силна личност може да издърпа партията нагоре и обратното - как неубедителен кандидат може да свали рейтинга. По времето на Меркел личността й също беше важна за решението на гласоподавателите. Кандидатът за канцлер винаги е бил от ключово значение, но сега ситуацията е по-особена, защото за първи път настоящият канцлер не се бори за следващ мандат“.
Непознато за Германия в следвоенната ѝ история е големият дял на избирателите, които все още не са решили кого да подкрепят в неделя. По последни данни всеки трети ще реши в последния момент за коя партия да гласува. Според някои наблюдатели друга причина за колебанието на германците е политическата близост на тримата водещи кандидати. В различни комбинации техните партии управляват в коалиция в отделните провинции на Германия. Проф. Ханс Форлендер не е напълно съгласен:
„Между тримата основни претенденти има различия и те си проличаха съвсем ясно по време на телевизионните диспути. Разликите са в основните теми - климат, социална политика, икономика. Но не това прави избора толкова труден. Трудността идва от липсата на ясен порядък в политиката - кой е управляващ и кой е опозиция? С малки изключения партиите не са категорични в намеренията си с кого биха се коалирали след изборите и това носи несигурност. В тази нова ситуация основните претенденти за канцлерския пост не са особено убедителни и е разбираемо, че на гласоподавателите им е трудно да направят своя избор“.
Очевидно пред труден избор са изправени и младите германци - преобладаващата част от колебаещите се са под 35 години. В цяла Европа това поколение се чувства лично засегнато от пандемията - здравословно, социално и икономически. Чувстват ли се младите германци представени чрез партиите, които се борят за управлението на страната? Проф. Форлендер:
„При различните партии е различно. Либералите отбелязват сериозен прилив на млади партийни членове. За Зелените политиката за опазване на климата е водеща и това е най-важната тема на младите хора. Но именно между либералите и Зелените разликите в политическия подход за решаване на климатичната криза са най-съществени. Привържениците на Зелените смятат, че пътят е през засилени държавни регулации. А либералите виждат решението в пазарните принципи и модерните технологии. Да не забравяме „Алтернатива за Германия” - в някои региони, особено в Източна Германия, тази крайнодясна партия намира все повече последователи сред младите. Но това, което им липсва, е дискусия по темата за финансирането на пенсиите, а именно социалната сфера е тема на бъдещето, което касае младите“, казва политологът проф. Ханс Форлендер, преподавател в университета в Дрезден.
Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..
Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..
Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..
Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..
Руска ракетна атака уби най-малко 14 души, включително шест деца, в жилищен район на централния украински град Кривой рог в петък, обяви президентът Володимир Зеленски. Това е един от най-смъртоносните руски удари тази година, предаде Ройтерс. Шест деца са сред убитите, каза Сергей Лисак в приложението за съобщения Telegram. Той..
Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева прогнозира, че в страната предстои третата поред суха година и притокът към язовирите е твърде ограничен. Динева беше изслушана по проблема от временната парламентарна комисия за безводието в страната. "Чакаме снеготопенето, чакаме пролетното пълноводие, но в началото на месец..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...