Премиерът на Република Северна Македония заяви, че всичко, което ще се договори с България, ще стане след вдигане на българското вето за начало на преговори за членство на страната в Европейския съюз.
Зоран Заев заяви, че е съгласен с вицепремиера Никола Димитров, че е нарушен член 2 от Договора за добросъседство с България.
„Пише, че България ще подкрепя Република Македония в процесите за интеграция в НАТО и ЕС. И е прекършено! Направи ни блокада! Сега можем да живеем още 27 години с блокадата, както беше с Гърция“.
По думите му напредък в отношенията между София и Скопие се очаква след изборите и у нас, и в Република Северна Македония, а премахване на ветото за еврочленство ще дойде най-рано през декември:
„Тогава ще седнат и ще се решават работите“
Заев не смята, че премахването на определението „българска“ за фашитската окупация в учебниците по история, е прекалено голяма цена, която Република Северна Македония трябва да плати за евроинтеграцията.
„И никой не чепка в тази история. Дали подаваме ръка към сегашните и идващите поколения, е същината на наративът! Там е останал „фашисткият окупатор“ и няма причина някой нещо да помисли да смени, нито някой пипа, за да смени. Не можете цели нации да ги квалифицирате като фашистки“.
Отново много високи температури се очакват днес в Гърция, придружени със силен вятър,предупреждават от Гражданска защита. Седем района са с висок риск от пожари. В област Инои в района на Атика огнеборците се опитват да ограничат мащабен пожар. Със съобщения по мобилните телефони предупреждават туристите да са в готовност за евакуация. В..
Мъж е задържан от полицията, след като простреля сина си с незаконна ловна пушка. Инцидентът е станал в края на миналата седмица в ботевградското село Врачеш. Установено е, че причината за инцидента е скандал между двамата. Извършителят е на 61 години. Той е с повдигнати обвинения.
Труд, интерес, любопитство и талант. Това са небходимите съставки за създаването на световен шампион по лингвистика, обясни пред БНР д оц. Иван Держански, Институт по математика и информатика на БАН, след като Международната олимпиада по лингвистика в Тайван, в която се включиха 52 отбора от 38 държави, донесе на българските участници осем..
От Института за пътна безопасност искат обяснение от председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" каква е причината за изплатените за 2024 г. премии за "добре свършена работа". Премиите са в размер на повече от 2,274 милиона лева. Парите са разпределени между ръководителите в агенцията. Председателят на Института за..
Извънредното заседание на министрите на външните работи на страните членки на ЕС ще започне в 17 ч. българско време и ще бъде по Zoom, съобщава "Политико". В него ще участва и украинският им колега Андрий Сибига. Според изданието целта му на този етап е да се осигури място на масата за преговори на украинския президент Володимир Зеленски на срещата между..
Синдикатите и бизнесът започват разискванията на проекта на правителствено постановление, с който се предлага официалната линия на бедност за страната да бъде 764 лева от 1-ии януари вместо сегашните 638 лева, научи БНР. Документът вече премина едномесечно обществено обсъждане, и предстои тази седмица да бъде разгледан в Комисията по доходи..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира заради сваленото от самолет дете от нискотарифен авиопревозвач. Действията на превозвача представляват дискриминационно третиране на лице с увреждане, посочва в доклада си председателят на Комисията Елка Божова. Тя предлага да бъде образувано производство с основание чл. 50, ал. 3 от Закона за..
Ежедневните тренировки не водят до по-бърз ефект за тялото ни през лятото – организмът ни има лимит, който може да понесе и да се възстанови, а..
Стефан Арсов е юрист по образование, завършил Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кариерата му започва в частния..
„Талантите на Плевен“ – така се нарича първата самостоятелна фотоизложба на Теодор Василев, подредена в плевенската Художествена галерия „Илия..