Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават протестите на косовските сърби

Протестите са заради изискването за поставяне на нови регистрационни табели при влизане в Косово

Отделът за специални операции на косовската полиция патрулира в района до граничния пункт между Косово и Сърбия в Ярине, 22 септември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вече седмица продължават протестите на косовските сърби срещу изискването за поставяне на нови временни регистрационни табели - вместо сръбски, при влизане в Косово. Ситуацията остава напрегната.

Снощи премиерът на Косово Албин Курти свика Съвета за сигурност, след като бяха  нападнати два Центъра за регистрация на превозни средства.

В ранните часове на деня конвой на косовската полиция премина през Зубин поток към граничния пункт "Бърняк". Продължава блокадата и на пункта "Ярине".

След снощното заседание на Съвета за сигурност премиерът на Косово Курти излезе с позиция, която гласи, че институциите остават решени да поддържат реда, сигурността и върховенството на закона в Косово.

Днес Курти покани лидерите на политическите партии в страната, за да обсъдят ситуацията на границата със Сърбия.

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич, която е в Ню Йорк за Общото събрание на ООН, призова международната общност да настоява Прищина да започне да прилага договореното в Брюксел, особено за сръбските общини.

В разговорите с чуждестранни лидери Бърнабич е обсъдила и спора с Косово:

"Чух в разговорите, че е повече от очевидно, че Сърбия е готова на диалог и е също толкова очевидно, че Прищина не е."

Председателят н Европейския съвет Шарл Мишел написа в „Туитър“, че е време както Сърбия, така и Косово да направят крачка назад, за да има деескалация и призова за оттегляне на косовските спецчасти и за премахване на барикадите.

Министерството на европейските и на външните работи на Албания също излезе с позиция, в която призовава Сърбия да оттегли военните сили в близост до границата с Косово. Вчера сръбски изтребители кръжаха над граничните райони.

Косовските сърби в северната част на етнически разделения град Митровица поставиха барикади с камиони и автомобили в знак на протест срещу забраната на косовското правителство за влизане на превозни средства със сръбски регистрационни номера/Снимка: ЕРА/БГНЕС, 22 септември 2021 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна изграждането на нов водопровод в село Габровица, община Белово

В село Габровица, община Белово, започна изграждането на нов водопровод, който ще реши проблема с безводието в района. Финансирането е осигурено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза кметът на Белово Стойко Стефанов: "Един обект, който е дългоочакван. От много години селото е с ежедневни проблеми с..

публикувано на 30.07.25 в 09:55

Гърция: Понижение на температурите и подобряване на пожарната обстановка

Подобрена е пожарната обстановка в Гърция. Температурите се понижиха, но вятърът създава трудни условия за гасене. Няма засегнати туристически райони. Голям пожар се запали до Серес в района на Асиро. Властите прекъснаха движението по стария околовръстен път за Серес. Товарни камиони само по магистралата, предупреждават от пътна..

публикувано на 30.07.25 в 09:48

Шест хеликоптера ще гасят пожара в Пирин

Шест хеликоптера ще гасят от въздуха пожара в Пирин, като три от тях вече пристигнаха на терен. Първостепенна задача на екипите от пожарната служба, горските стопанства и военните е да не допуснат огнената стихия да достигне в опасна близост до населените места. Около 300 жители на санданското село Плоски бяха евакуирани снощи. С училищни..

публикувано на 30.07.25 в 09:41

Военни и летателна техника продължават да участват в гасенето на горските пожари

Хеликоптер "Кугар" с екипаж от 24-та авиационна база - Крумово и 45 военнослужещи с 8 специализирани машини от Сухопътните войски участват и днес, 30 юли, в гасенето на големите пожари в областите Благоевград и Хасково. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната. В област Благоевград в гасенето на големия горски пожар край..

публикувано на 30.07.25 в 09:36
62-то издание на Летния семинар по български език и култура в СУ

Андрей Виденович: В България е спокойно, стабилно и животът е на по-бавен темп, отколкото в Сърбия

"Образът на България се нуждае от посланици, които да оборват клишетата за нашата страна по света." С тези думи проф. Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии от Софийския университет се обръща към участниците в 62-то издание на Летния семинар по български език и култура. Под ритъма на песента "Добре дошли" в България на проект..

публикувано на 30.07.25 в 09:32
Тони Тодоров

Тони Тодоров: Към момента пожарите в Ямболско и Хасковско са овладени

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да пристигнат в понеделник. Според директора на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 30.07.25 в 09:26
Тетяна Станева

Тетяна Станева: Голям комплимент е да си в списъка за "най-крайни прояви на русофобска реторика"

"Това е голям комплимент за хората, които се борят с руската пропаганда. Ако си в този списък, значи си си свършил добре работата." Така украинският режисьор Тетяна Станева коментира списъка на р уското външно министерство "за най-крайни прояви на русофобска реторика", в който са включени двама бивши български премиери и двама министри на..

публикувано на 30.07.25 в 09:25