Датата не е слуайна - това е Денят на музиката, а в църковния календар присъства като празника Покров Богородичен. Затова и изборът на програмата е силно повлиян от двата повода: ще прозвучат "Аве Мария" от Франц Шуберт, „Майко Божия, пред теб стоя“ - българска премиера на творбата на британския композитор Джон Тавенър; "Влахерна. Покров Богородичен" от Георги Арнаудов и Концерт №3 за пиано и оркестър от Сергей Рахманинов, за изпълнението на който специално от Русия пристига Константин Емелянов.
Емелянов вече е бил солист на Радиооркестъра през 2019 г. Оттогава кариерата му се развива все по-стремително и в момента той е един от най-търсените млади руски пианисти.
След Константин Емелянов като блестящи солисти на Радиооркедстъра ще се изявят в следващи събития тромпетистът Мирослав Петков, цигуларките Лия Петрова и Албена Данаилова, пианистът Людмил Ангелов, мецосопранът Виолета Радомирска, перкусионистката Виви Василева, виолончелистите Джон Хон Нам и Андрей Йоница. Ще чуем за първи път у нас и солиращ уд - традиционен арабски инструмент, на който свири Насер Шама от Ирак.
По предложение на маестро Георги Димитров ще бъде направено премиерно за България изпълнение на ораторията "Христос на маслиновата планина" от Бетовен. Очакваме с интерес и още гостуващи диригенти: Деляна Лазарова, Здравко Лазаров, Диан Чобанов и Константин Добройков.
Звукозаписният план на симфониците от БНР също е изключително интересен - предвижда възраждането на позабравени български произведения като Симфония №2 от Никола Атанасов (от написването на която скоро ще се навършат 100 години); Симфония №1 от Петко Стайнов, която никога досега не е записвана студийно; Първа симфония от Александър Райчев и мн. др.
За много от акцентите в концертния и звукозаписния сезон на Симфоничния оркестър на БНР разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" главният му диригент Марк Кадин. Чуйте интервюто и документални записи на оркестъра в звуковия файл.
Ето пълната програма на новия концертен сезон на Радиооркестъра:
1 октомври 2021
Откриване на сезона
Франц Шуберт – „Аве Мария“
Джон Тавенър – „Майко Божия, пред теб стоя“ /българска премиера/
Георги Арнаудов – Влахерна. Покров Богородичен
Сергей Рахманинов – Концерт №3 за пиано и оркестър
Солист Константин Емелянов (Русия)
Диригент Марк Кадин
22 октомври 2021
„Морето“
Феликс Менделсон – Увертюра „Спокойно море и щастливо плаване“
Едуар Елгар – „Морски картини“ за глас и оркестър
Ернест Блох – „Поеми за морето“ за оркестър
Франк Бридж – „Морето“ сюита за оркестър /българска премиера/
Солист Виолета Радомирска – мецосопран
Диригент Здравко Лазаров
5 ноември 2021
„Из Новия свят“
Джордж Гершуин – Кубинска увертюра
Дариус Мийо – Бикът на покрива
Джордж Гершуин – Рапсодия в синьо за тромпет и оркестър
Артуро Маркес – „Легенда за Милиано“ /българска премиера/
Солист Мирослав Петков /дебют с Радиооркестъра/
Диригент Марк Кадин
26 ноември 2021
„Христос на Маслиновата планина“
Лудвиг ван Бетовен – Оратория „Христос на Маслиновата планина“ /българска премиера/
Смесен хор на БНР
Солисти: Ева Перчемлиева – сопран, Мартин Илиев – тенор, Атанас Младенов – баритон
Диригент Георги Димитров
17 декември 2021
„Вакханалия“
Ориол Крушен – „Оракулус“, концерт за перкусии и оркестър /българска премиера/
Морис Равел – Благородни и сантиментални валсове
Камий Сен-Санс – Вакханалия от операта „Самсон и Далила“
Солист Виви Василева /дебют с Радиоркестъра/
Диригент Марк Кадин
21 януари 2022
„Руската зима“
Сергей Рахманинов – Концерт №4 за пиано и оркестър
Пьотр Илич Чайковски – Симфония №6
Солист Людмил Ангелов
Диригент Марк Кадин
11 февруари 2022
„1001 нощ“
Кутайба Неаими – Концерт за уд и оркестър /българска премиера/
Николай Римски-Корсаков – „Шехерезада“
Солист Насер Шама, уд (Ирак) /дебют с Радиооркестъра/
Диригент Марк Кадин
11 март 2022
„Класично и романтично“
Феликс Менделсон – Увертюра „Хебриди“
Александър Глазунов – Концерт за цигулка и оркестър
Йоханес Брамс – Симфония №2
Солист Лия Петрова
Диригент Диан Чобанов
1 април 2022
„Жар-птица“
Марин Големинов – Симфонична поема
Едуар Елгар – Концерт за виолончело и оркестър
Игор Стравински – „Жар-птица“, сюита
Солист Джон Хон Нам /дебют с Радиооркестъра/
Диригент Деляна Лазарова /дебют с Радиооркестъра/
29 април 2022
„Стара Европа“
Бела Барток – Концерт №2 за цигулка и оркестър
Густав Малер – Blumine
Роберт Шуман – Увертюра, Скерцо и Финал
Солист Албена Данаилова
Диригент Марк Кадин
20 май 2022
„Славянски празник“
Антонин Дворжак – Концерт за виолончело и оркестър
Анатолий Лядов – 8 руски народни песни
Георги Андреев – Танцов триптих /световна премиера/
Солист Андрей Йоница (Румъния) /дебют с Радиооркестъра/
Диригент Марк Кадин
10 юни 2022
„Моцарт“
Волфганг Амадеус Моцарт – Голяма меса до минор
Смесен хор на БНР
Диригент Константин Добройков
През октомври Симфоничният оркестър на БНР пристъпва към нови записи за Златния национален фонд. Мащабният план включва десетки имена на български композитори и обхваща всички периоди на развитие на националната музикална култура. За тях разказва..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..