„За първи път в практиката си ставам свидетел на такова нещо – да се удължи срок на годност на ваксините. По тази логика при деца, ако изтича срок на годност на ваксините, защо не се удължава срокът и да се прилагат безопасно? Аз лично тези флакони няма да ги приложа на своите пациенти, дори да ми се молят“, каза д-р Спасов в предаването „Преди всички“.
От РЗИ – София са обяснили на общопрактикуващия лекар, че чакат инструкции от Министерството на здравеопазването за евентуално удължаване на срока на годност за 3 месеца.
„Мен това лично като лекар ме притеснява. Хората, които бяха планирани за втора игла, ги върнах, защото чакам официално становище.“
Медикът е отправил официално питане до компанията производител – „Пфайзер“ и очаква отговор, като уточни, че би го считал за по-меродавен от разпореждане официалните институции, „защото в крайна сметка става дума за лекарство“.
Относно т.нар. фалшиви сертификати Мирослав Спасов коментира:
„Имаме ли такива данни регистрирани? Хванат ли е фалшив сертификат? Доказано ли е че лекар и пациент са участвали в такава схема? Докато няма официална информация, докато няма реакция от властите, всичко останало остава в сферата на приказките и догадките. От началото на пандемията какви ли не чухме.“
„Във ваксинационните пунктове се минава към една масовка и не се отделя внимание на детайла, а се отмята имунизацията и това крие рискове“, посочи още Спасов по повод опасенията на хората от странични реакции от ваксините.
„Българският гражданин няма доверие на официалната медицина, няма доверие на лекарите“, смята той.
Процентът на обхват на имунизацията срещу Covid при пациентите си над 12-години д-р Спасов определи като „изключително малък“.
„Не повече от 12 са. Имам имунизирани и няколко бременни – 6-7, при тях всичко е наред.“
Мирослав Спасов е на мнение, че децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, основният проблем по думите му са възрастните, които не спазват противоепидемичните мерки и не желаят да се имунизират.
В неговата практика няма деца, които да са постъпили в болница с диагноза коронавирус, има две карантинирани деца, „които го карат лекичко“. Нежеланието на родителите на децата на бъде провеждан PCR тест е основен проблем на лечението в детска възраст, отбеляза педиатърът.
Има утвърден алгоритъм за лечение на пациенти с коронавирус и всеки общопрактикуващ лекар е запознат с него и го следва, напомни д-р Мирослав Спасов и призова:
„Молбата ми е всички граждани да не посягат към антибиотиците безразборно. (…) Да не се започва лечение на сляпо, със съвет от комшията или някой вече преболедувал.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..