Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Димитър Косев: Оперетата ще ни зареди в днешното трудно време

Димитър Косев
Снимка: Ани Петрова

В края на лятото плевенските почитатели на музикално-сценичните изкуства преживяха радостта да се срещнат с две класически творби, образци на операта и оперетата.  На сцената на Летния театър в парка ,,Кайлъка” под звездното небе прозвучаха най-поставяната по света оперета – ,,Царицата на Чардаша”от Имре Калман, и вердиевия бисер ,,Травиата”. 

,,Царицата на Чардаша” е създадена от Имре Калман в най-плодотворния му житейски и творчески период във Виена. За седми пореден път  Държавна опера Русе предствя този  шедьовър на оперетното изкуство.  Творческият състав, режисиран от Георги Симеонов, показа убедително вокално майсторство, присъщо на оперните певци, съчетано с пластична хореография и комедийно актьорско майсторство.  Цялостното изпълнение на Даниела Караиванова като  контеса Щаси и  бляскавото артистично присъствие на Стоян Стоянджов (в ролята на Фери Бачи) заедно с всички артисти покориха публиката. Оперната прима Андреана Николова (като Цилика) и нейния дуетен партньор Фери Бачи  изпяха в оригинал на унгарски език прочутия чардаш от второ действие.  Младите солисти в главните роли Нели Петкова (Силва) и Иван Пенчев (Едвин) заслужено бяха обсипани с аплодисментите на възторжената публика.  Младият диригент Димитър Косев, който е виенски възпитаник и избран от слушателите на БНР за „Млад музикант на годината’ 2020“,  изрази задоволството си от прекрасния екип, с който са реализирали постановката, в интервю за предаването „Каста дива“:

„Оперетата и ,,Царицата на чардаша” са  сред  най-любимите ми неща, наред с рок музиката. Оперетата като жанр се отличава в моя живот, ежедневие и в моя професионален път. Тя е била издигана на пиедестал в Австро-Унгарската империя. Там се развиват болшинството оперети, така че съм закърмен с този жанр. Винаги са ме питали ,,Кое е най-любимото ти нещо за дирижиране?”. Сложен въпрос за всеки музикант, но наистина мога да кажа, че оперетата ми е любимо нещо. Все пак има щастлив край! С това се различава от операта. Хората си тръгват от спектакъл позитивни, заредени с енергия, с усмивка. Няма загуба на персонажи. Можеби оперетата е това, което ни трябва в днешно време, в тези трудни времена. Оперетата ще ни зареди! Затова едно гостуване с ,,Царицата на Чардаша”  във всеки град би заредило публиката много. Винаги е предизвикателство да свириш оперета в оперен театър. Има голяма разлика. Дирижирал съм ,,Царицата на Чардаша” и ,,Прилепът” в Музикалния театър в София, в който това е част от основния репертоар. В един оперен театър, с оперни певци, работата представлява  предизвикателство, защото оперетата е жанр, който съчетава танци, игра, говор и пеене, едно комплексно изкуство. Радвам се, че с режисьора Георги Симеонов и прекрасните солисти на Русенската опера успяхме да направим интересна и сравнително класическа постановка!“

Връчването на наградите „Музикант на годината 2019“ и „Млад музикант на годината 2020“ и гала концерта на лауреатите ще бъде предавано пряко от Първо студио на БНР на 6 октомври от 19 ч. в официалните страници на БНР и на Програма Хоризонт в социалната мрежа facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30