Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Терзиев: Френско-гръцкото споразумение може би ще струва нещо и на България

Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС

"Франция си има и самостоятелна политика, освен колективната европейска. Тя преследва упорито сферата на военното производство и продажбата на оръжие... Става дума за една сделка, която един ден може би ще струва нещо и на България. Заради отношенията между Гърция и Турция. В момента това не е заплаха за нас, това е въпрос на взаимоотношения между Гърция и Турция, но трябва да наблюдаваме какво става в отговор. Турция направи стъпка, че няма да отстъпи - Ердоган отиде да се срещне с Путин. По-късно стана ясно, че е разговаряно за оръжие. Турция иска самолети или поддръжка на авиацията ѝ с руска помощ. Добави и перспективата да купи руски подводници. Това, което Гърция иска да парира със своите френски фрегати, Турция го засилва - авиацията и подводния флот". 

Това каза пред БНР журналистът от вестник "Сега" Светослав Терзиев по повод френско-гръцкото военно споразумение, очертавайки по-широкия аспект на европейските държави и в аспекта на българските аспекти, защото сме съседи на Гърция и на Турция

Терзиев подчерта, че НАТО е в мозъчна смърт спрямо тлеещия конфликт между Гърция и Турция. "НАТО няма да се намеси и няма интерес да вземе страна, защото ще изгуби един от своите членове. Конфликтът ще продължи да тлее, целта е да бъде сдържан". 

В предаването "Събота 150" журналистът допълни коментар по европейската отбранителна автономност, основна тема във френското европредседателство от 1 януари 2022 година

"Усилията са стари, но имат слабо продължение. Франция прави периодично сондажи дали може да привлече други държави на своя страна в конфликти, които са доста специфично френски, особено в Африка. Неотдавнашният конфликт между Франция и САЩ заради пропадналата сделка за френски подводници за Австралия - за да бъдат смекчени споровете, американският президент обеща на Макрон, че САЩ ще погледнат по-внимателно на събитията в Африка, което служи донякъде като балсам, за да намаже раната, която Франция получи. Но не вярвам, че САЩ ще се ангажират много в Африка. Техният интерес е в Далечния изток, в Югоизточна Азия, затова подкрепят толкова силно Австралия". 

Френският президент Еманюел Макрон е амбициозен и иска да е преизбран, амбициозен е да бъде и европейски лидер, допълни Терзиев:  

"Франция беше поддържаща страна по времето на Ангела Меркел. Сега тя си отива, сянката ѝ се скъсява. Наследниците ѝ нямат нейната политическа висота. Отваря се възможност за Макрон. Той ще се възползва от френското председателство, ще се възползва да заяви присъствието си като внушителен европейски лидер". 

Интервюто със Светослав Терзиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат поскъпване на платеното абонаментно паркиране в Кюстендил

Поскъпване на платеното абонаментно паркиране за година в централната градска част на Кюстендил на 1000 лева, при 600 лева досега, предлага комисия по безопасността на движението към Общината. Предложението, които и още редица промени, касаещи паркирането на територията на града, е подложено на обществено обсъждане. Текстът е качен на сайта на..

публикувано на 19.08.25 в 20:51

Инициативен комитет призова проблемът с водоподаването в Радомир да бъде обсъден на кръгла маса

Проблемът с водата в Радомир да бъде обсъден на кръгла маса, предлагат от Инициативния комитет "Вода за Радомир" и националното дружество "Бащино огнище". Във форума трябва да бъдат поканени да участват както компетентните институции, така и граждани, каза на брифинг в Перник Ивайло Шопски. Кметът на Радомир отмени водния режим Той..

публикувано на 19.08.25 в 20:31
Кая Калас

Кая Калас: Единството в ЕС за Украйна е "осезаемо", готвим нов пакет санкции срещу Русия

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас заяви, че "единството сред лидерите на ЕС за Украйна на днешната виртуална среща на върха беше осезаемо". "Всички са ангажирани с постигането на траен мир, който защитава жизненоважните интереси за сигурност както на Украйна, така и на Европа", посочи тя и..

публикувано на 19.08.25 в 20:19

Прокуратурата повдигна обвинение на 21-годишен за убийството на жена от Първомай

Младежът, задържан снощи в Студентски град в София е привлечен като обвиняем за убийството на 44- годишната жена от Първомай, съпруга на полицай от града. Това съобщиха от пловдивската окръжна прокуратура.  От прокуратурата уточняват, че младият мъж е на 21 години. Той е в ареста за срок от 72 часа с постановление на наблюдаващия..

публикувано на 19.08.25 в 19:58

"Възраждане" може да поиска извънредно заседание на парламента заради безводието в Плевен

Партия „Възраждане“ може да поиска извънредно заседание на Народното събрание заради безводието в Плевен .Това съобщи Председателят на политическата сила Костадин Костадинов в града. Той поиска и дисциплинарно уволнение на управителя на ВИК. "Като че ли е се цели създаването на изкуствена криза, която да предизвика, доколкото има информация,..

публикувано на 19.08.25 в 19:48

УНСС обяви увеличението на таксите за студентите платено обучение

Университетът за национално и световно стопанство обяви размера на увеличението за тази година на таксите за студентите, приети за обучение срещу заплащане. Новоприетите студенти в УНСС в професионалното направление "Икономика" ще плащат допълнително към вече заплатената семестриална такса близо 800 лева. Така общият размер на таксата за..

публикувано на 19.08.25 в 19:46
Володимир Зеленски и Владимир Путин

АФП: Путин е предложил Москва за среща на върха със Зеленски, украинският президент е отказал

Владимир Путин е предложил провеждането на среща на върха за мир с украинския президент Володимир Зеленски в Москва, според три източника на Франс прес, запознати с телефонен разговор между американския президент Доналд Тръмп и руския лидер. Разговорът между Тръмп и Путин се състоя по време на важната среща снощи във Вашингтон между Тръмп,..

публикувано на 19.08.25 в 19:25