Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания може да издаде повече временни визи заради недостига на шофьори

Снимка: БГНЕС

Продължава кризата с доставките на горива за бензиностанциите в Лондон и Югоизточна Англия, но от Асоциацията на петролните търговци на дребно заявиха, че като цяло във Великобритания се наблюдава подобрение в резултат на въздържането на хората да се презапасяват. Обсъжда се възможност за издаване на повече временни визи за работници от чужбина.

Недостигът на шофьори и голямото търсене на горива породи петролна криза във Великобритания, което се изрази в дълги опашки пред някои бензиностанции и до затварянето на много от тях. Военни шофьори на цистерни ще започнат да помагат с доставките на гориво за бензиностанциите от понеделник. 

Говорейки пред журналисти при посещение в болница в Лийдс премиерът Борис Джонсън заяви, че разбира разочароването на хората, но ситуацията се стабилизира. Джонсън отново изтъкна, че проблемите са повече в резултат на търсенето, отколкото на доставките. Агенция Ройтерс съобщи, че премиерът е заявил, че се преразглеждат имиграционните правила и не се изключва издаването на повече временни визи в опит да се облекчи положението по бензиностанциите и проблемите в хранително-вкусовата промишленост. 

Правителството вече оповести издаването на 5000 временни визи за шофьори на камиони и на 5500 визи за работници в птицекомбинати. Променен бе първоначалният срок на визите от три на шест месеца. 300 шофьори на цистерни могат да започнат работа незабавно. Положението с горивата е най-тежко в Лондон и Югоизточна Англия, докато в Шотландия и Северна и Централна Англия затворените бензиностанции са много по-малко.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Британското правителство опитва да облекчи кризата с горивата

Британското правителство ще прекрати дейстието на закона за конкуренцията, за да позволи на петролните компании да се фокусират върху доставките за бензиностанциите след настъпилото паническо зареждане с горива.  Както поясни министърът на бизнеса,..

публикувано на 27.09.21 в 02:13
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър с 13 премиери през новия сезон

Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата..

публикувано на 11.09.25 в 16:55

Общини обмислят протести в защита на ВиК дружествата си

Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в..

публикувано на 11.09.25 в 16:50
Иван Гавалюгов

Иван Гавалюгов: Хроничен е проблемът с недостига на служители в полицейското управление на Ботевград

Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите...

публикувано на 11.09.25 в 16:25

ЕЦБ запази нивото на лихвите

Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не..

публикувано на 11.09.25 в 15:58
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

САЩ искат да отворят отново посолството си в Беларус

Съединените щати искат да отворят отново посолството си в Беларус и да възстановят двустранните отношения. Това е казал пратеникът на Белия дом Джон Кол на президента Александър Лукашенко в Минск, по информация на американското посолство във Вилнюс. Вчера..

публикувано на 11.09.25 в 15:54
Спасимир Домарадски

Спасимир Домарадски: Аргументът, че Украйна иска да въвлече Полша в своята война е несъстоятелен

"Няма напрежение сред полското обществото. По-скоро има едно очакване да се разбере колко точно са били дроновете и какво се е случило".  Това обясни пред БНР Спасимир Домарадски, преподавател по "Политология" във Варшавски университет, след като..

публикувано на 11.09.25 в 15:50