Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консервативната партия във Великобритания открива годишния си конгрес

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес в английския град Манчестър се открива годишният конгрес на управляващата Консервативна партия във Великобритания на фона на очаквана тежка зима за страната.

Повече от 100 000 делегати се очакват на конгреса на торите, който ще продължи четири дни. Още утре ще има изказвания на новия министър на външните работи Лиз Тръс и новия председател на партията Оливър Даудън.

В навечерието на конгреса премиерът и лидер на партията Борис Джонсън отправи предизвикателство към съпартийците си за вземане на "големи и мъдри решения"'. Конгресът обаче ще се проведе на фона на криза с горивата, поскъпване на живота, нарушения на снабдителната верига и съкращения на социалните помощи. Джонсън обаче заяви, че единствено консерваторите могат да се заемат със справянето с дългосрочните предизвикателства, пред които е изправена страната. Той ще произнесе ключовата си реч в сряда.

Лидерът на парламентарната група на Шотландската национална партия Иън Блакфорд призова премиера да открие конгреса "с извинение към милионите британци, които ще обеднеят и ще бъдат по-зле в резултат съкращенията, увеличаването на данъците и тежката цена на Брекзит". Въпреки задаваща се "зима на недоволството" обаче все още не се наблюдават съществени политически негативи за Джонсън.

Проучване на "Ъпиниъм", публикувано в събота, показва, че консерваторите дори леко са увеличили преднината си пред лейбъристите. Торите се радват на одобрението на 39% от населението спрямо 35 на сто за партията на Киър Стармър.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Борис Джонсън с призив за мерки срещу климатичните промени на Общото събрание на ООН, 22 септември 2021 г.

Борис Джонсън: Време е да се справим с климатичните промени

Време е човечеството да порасне и да се справи с климатичните промени, заяви британският премиер Борис Джонсън в реч пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Обръщението му предшества срещата на високо равнище за климатичните изменения, чийто домакин в..

публикувано на 23.09.21 в 10:15
Британският премиер Борис Джонсън

Борис Джонсън не очаква бърза сделка за свободна търговия със САЩ

Британският премиер Борис Джонсън ще се срещне с американския президент Джо Байдън в Белия дом. Джонсън призна, че не очаква бързо сключване на двустранна сделка за свободна търговия. Борис Джонсън пристигна в понеделник в Америка за срещата на..

публикувано на 21.09.21 в 11:14

За промените в правителството, които направи британският премиер Борис Джонсън

Британският премиер Борис Джонсън направи през седмицата промени в правителството си. Той уволни трима министри - на образованието, на правосъдието и на общностите и жилищното настаняване. Някои министри бяха понижени, а други повишени. Във..

публикувано на 18.09.21 в 14:40
ВИЖТЕ ОЩЕ
ХІII Национален събор на народното творчество в Копривщица

Над 7000 души представят уменията си на Националния събор за народно творчество в Копривщица

Днес е официалното откриване на 13-ият Национален събор на народното творчество в Копривщица. Това издание е юбилейно - навършват се 60 години от началото на инициативата. Съборът се провежда на всеки 5 години с изключение на прекъсването по време на..

публикувано на 09.08.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

Започна ремонтът на бул. "Ломско шосе" в София

В София започна изпълнението на строителни дейности на пътното платно на бул. "Ломско шосе" в участъка от ул. "107" до бензиностанцията при моста на ж.п. линията в ж.к "Обеля". Движението временно ще бъде затворено до 10 август. Участъкът не е ремонтиран..

публикувано на 09.08.25 в 09:00

В Кирково започва строителството на храм

За първи път в Кирково започва строителството на храм, който ще носи името "Свети Седмочисленици".  На водена от епископ Поликарп от Пловдивската митрополия, ще бъде положен основният камък и ще се направи първата копка.  Очаква се да..

публикувано на 09.08.25 в 08:54

Започва ловният сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк и горски бекас

Днес се открива ловният сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк и горски бекас.  Забранено е използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и ловни хрътки. Над 2 хиляди нови ловджии са издържали успешно..

публикувано на 09.08.25 в 08:44

Тръмп проведе среща в Белия дом с лидерите на Армения и Азербайджан, подписа споразумение

Американският президент Доналд Тръмп проведе съвместна среща в Белия дом с лидерите на Армения и Азербайджан, по време на която беше подписано рамково споразумение, предназначено да нормализира отношенията между двете враждуващи страни в Южен..

публикувано на 09.08.25 в 08:43

Разкази от крайграничното със Сирия друзко селище Мадждал Шамс

Дълга колона от автомобили с двете знамена на друзите /петцветното/ и на евреите /двуцветно/ пресече северната част на Израел от Тел Авив до крайграничното със Сирия друзко селище Мадждал Шамс. Артисти от двата етноса, но и чуждестранни..

публикувано на 09.08.25 в 08:42

България призова за освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас"

България призова за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия, се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи в социалната мрежа "Екс". Хуманитарната..

публикувано на 09.08.25 в 08:10