Режисьорът Бойко Илиев е автор на драматизацията. Спектакълът се поставя за първи път у нас.
„Театърът се ражда и умира в един и същи ден, но не спираме да говорим за болките“, казва Бойко Илиев и в постановката продължава да търси отговорите на вечните философски въпроси:
„Кои сме ние, защо сме на тази земя, вината, която тегне от сътворението - преодолима ли е, можем ли да се изправим срещу света и да го променим или сме просто жалки бурмички в една въртележка, от която няма излизане. Опитваме се, опирайки се на Стайнбек, да си отговорим на този въпрос - дали можем нещо да направим ние, бурмичките, малките човечета, да променим към добро този свят, да се оттласнем от предопределената вина, която създателят ни е наложил“.
В пиесата се включват най-новите попълнения на Великотърновския театър. Младите актьори Боян Фърцов, Тони Христова, Никол Бойчева и Кирил Милушев разказаха за героите си в „На изток от рая“:
„За мен е човек, който, въпреки годините си, въпреки че е млад, е целеустремен, знае какво иска и най-вече знае с какво да се бори. Едното следва другото - ако знаеш с какво да се бориш и знаеш как да го превъзмогнеш, ще стигнеш лесно до целта си“, твърди Боян Фърцов.
„Голяма хапка си е за нашата уста. Моята роля си е голямо предизвикателство. Трудна е, въпреки че е малка като количество, но смятам, че е много важна за цялостната картинка на това, което се опитваме да покажем на публиката. Трябваше да се заровим в някакви неща, които на нас не са ни са се случвали, не можем да черпим от своя житейски опит и е много голямо предизвикателство“, сподели Тони Христова.
„Моята героиня, Авра, в началото я усещах много отчуждена от мен, много далеч, но това, което в последствие стана и го има в пиесата, е, че тези хора просто търсят себе си през цялото време. Има едно наместване, което реално и на мен ми помогна да се приближа до нея, защото тя е с доста интересен вътрешен живот и се бори срещу себе си“, разказа Никол Бойчева.
„Моят герой живее в една капсула и когато тя се счупи, той не може да понесе реалността. Проследявайки моя герой, неговия растеж и разчупване, искам да предам това и на хората, когато излязат от залата - не трябва да живеем в нашите капсули, а да живеем с хората около нас и да ги чуваме, и да мислим заедно с тях, и да живеем заедно с тях“, посочи Кирил Милушев.
Има мигове, в които излизаме от омаята и халюцинациите на житейската приказка, която сами си създаваме, казва режисьорът Бойко Илиев и допълва, че не тези мигове са важни, а миговете, които ни правят хора:
„А ставаме хора, когато надмогнем бита и манипулациите, в които участваме, волю или неволю. Тогава тези мигове щастие си заслужават да живеем на тази земя. Тези философски въпроси, които задава Стайнбек и ние се опитваме да навлезем в тях, колкото имаме сили, е хубаво време, усещането, че не сме си го загубили напразно, а това е достатъчно“.
Премиерните спектакли на „На изток от рая“ ще се играят на великотърновска сцена на 5 и 12 октомври, както и на 15 октомври на софийска сцена в Нов театър НДК.
Снимки: Здравка Маслянкова
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отдаваме почит на един композитор и педагог с разностранни интереси в музиката - проф. Бенцион Елиезер. На 8 септември се навършиха 105 години от рождението му. Мнозина са изпълнявали неговите произведения - класически, естрадни, джазови. Поколения студенти са учили хармония..
С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..
Произведения от стъкло, създаващи усещане за движение, за разширяване, за трансформация, за клетъчно деление и образуване на звезди - това съдържа новата изложба на Никола Грозданов, озаглавена "Наяве". Тя може да бъде разгледана в галерия "Пунта" в София. Грозданов проявява интерес към стъклото още от 15-годишен. " Има нещо като..
Това е може би най-личната ми книга! Това каза пред БНР журналистът и продуцент Георги Тошев за "Тишина от думи", посветена на Катя Паскалева, която на 18 септември щеше да навърши 80 години . "Позволих си за първи път, наред с документалните факти и биографични такива, в които се проследява житейският и творчески път на голямата актриса, да..
Есенното издание на XVI международен музикален фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" ще започне с интригуващо събитие на 17 септември в Епископската базилика на Филипопол. Концертът WONDROUS MACHINE ще събере на една сцена оперната прима с международна кариера Светлина Стоянова, духовия квинтет "Пилекадоне" и джаз триото Константин Костов,..
В 15-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: Музикални желания на слушатели 21-22 ч.: Един час, посветен на изкуството на маестра Росица Баталова, по повод 95-годишнината от рождението й Музикална загадка с награди Приятно слушане!..
Светът се пренасища от изображения , но аз от много години не гледам чужда фотография, интересувам се от това, което е вътре в мен и него гледам на развивам. Това каза пред БНР фотографът Веселин Боришев , фоторепортер в "Свободна Европа" и подчерта: " Имам себе си за снимащ журналист, а не за фоторепортер". Седем изложби, различни като..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..