Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде се спъна кампанията по преброяване

Снимка: БГНЕС

Защо хората отидоха при преброителите, вместо те при тях? Къде се спъна националното преброяване 2021?

Преброяването тръгна някак, продължава някак и ще приключи... някак, но с доста въпросителни по организацията и по веригата преброявани - преброители.  

Защо организацията е толкова лоша?

„Защо не минават преброители? Иначе ни плашат с глоби, а пък ги няма, а ние седим вкъщи и ги чакаме, не смеем да мръднем някъде в това хубаво време.“

Това питат дами, които са намерили време да се наредят пред входа на пенсионерския клуб в столичния квартал „Хаджи Димитър“. Там, поне до неделя, ще действа един от 46-те  допълнителни центъра за преброяване в странната. Хората се насочиха към тях, след като нито преброител е минал през дома им, нито са успели електронно да направят иначе задължителното по закон отчитане.  

Системата ме изхвърли четири пъти. На четвъртия път вече спрях да опитвам. Предпочетох пункт.“

Някои от гражданите са успели да попълнят онлайн въпросника, но на финала ги очаквал „абсолютен блокаж“ и останали без идентификационен номер.

Влизам през друг браузър, там вече пише – лицето се е регистрирало. Как се постъпва в такъв случай?“

„Притеснително е, когато на високо ниво, там, където се правят нещата, виждаш малоумщини. Виждам, че организация няма. И да се стигне до глобяване, ми се струва невъзможно.“

Те не ме намериха да ме преброят, а ще ме намерят да ме глобят? Как ще стане?“

Снимка: БГНЕС

За около час през преброителния център на столичния квартал „Хаджи Димитър“ минаха поне двайсетина души. Двете преброителки вътре отказаха да коментират критиките заради претоварване с работа.

А работата със сигурност ще става повече, защото отчетените преброени само в район „Подуяне“ , където и е квартал „Хаджи Димитър“, са едва 9.4 процента само с хартиените анкетни карти. 

Много работа в следващите няколко дни очаква и Румяна Борисова, главен експерт в едно от териториалните статистически звена в София. В бараката на община „Красна поляна“ тя показва купищата анкетни карти – попълнени и непопълнени, както и всички останали съпътстващи преброяването документи. Румяна Борисова пояснява, че за пет дни трябва да се наваксат близо 73% непреброени хора в района.  

„Идват доста хора, броят се на хартия, записваме всички желаещи се да се преброят. Понеделник и вторник средно сме преброили между 50 и 100 човека. Съответно после ще бъдат въведени в системата.“

Времето за обход беше малко, а районите са големи, отчита като недостатък на кампанията Борисова.

Само в „Красна поляна“ в последните дни са се отказали 20 от 90-те преброители. Това обяснява и липсата на бележки, които НСИ щеше да оставя в района, ако сте пропуснали преброителя.

Без да дават подробности, от статистиката вече алармираха, че преброителите се отказват заради „страха от коронавирус“.

Сергей Цветарски  Снимка: БГНЕС

Недостигът на преброители само за София е 600. Председателят на НСИ Сергей Цветарски остава предпазлив в прогнозата си дали ще пискат още едно удължаване на срока за преброяването.  

„За да постигнем 100% обхват, аз бих искал да го удължим, колкото трябва. Само че колко е това? Ние можем да продължим така и цяла година. Когато удължиш срока, човек отново се отпуска и чака последния момент.“

След като бе удължен срокът за електронното преброяване, броят на желаещите да се преброят по този начин не се е увеличил драстично, допълва Сергей Цветарски.

От думите му става ясно, че НСИ не се е застраховало при отказ на преброителите. Затова го удариха и на молба: призоваха хората да бъдат по–активни в преброителните центрове и електронно. Както и ако някой проявява интерес, да се включи като преброител в оставащите дни. Всички тези трудности не биха забавили обработката на данните, уверява пред „Хоризонт“ Сергей Цветарски.  

Освен тези препоръки, преди дни НСИ откри и нов имейл. На него хората с кодове могат да изпратят данните от електронното си преброяване. Пуснаха и телефон за диктуване на кода.

Към момента в страната са преброени малко над 5 милиона и 700 хиляди души. Процентът за страната е 74.8. Областите, в които процентът на преброените е много нисък, са Сливен – 63,8% и Кърджали – 66,8%. Във Видин, Монтана и Кюстендил са преброени над 90% от населението.

Темата в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22