Министерството на енергетиката и Независимата енергийна борса започват прилагане на промени в правилата на борсовия оператор с цел максимално бързо да се внедрят мерките на правителството за овладяване на кризата с цените на тока и подпомагане на бизнес сектора. Това съобщиха от пресцентъра на борсата.
По препоръка на Министерството на енергетиката, енергийната борса внесе в Комисия за енергийно и водно регулиране предложенията по-рано днес.
Предложенията за промени в Правилата за работа на организиран борсов пазар предвиждат премахване на „застраховка-гаранция“ като вид обезпечение на пазарен сегмент „Двустранни договори“. По този начин на всички борсови сегменти ще продължат да бъдат изисквани обезпечения под формите на „паричен депозит“ и „банкова гаранция“ или комбинация между тях.
Това е и една от мерките, които правителството предложи на 27 септември за овладяване на кризата с цените на електроенергията, и целта е тя да бъде внедрена максимално бързо в дейността на борсовия оператор.
„Промяната в правилата за работа на борсовия пазар ще съдейства за повишаване на прозрачността и за подобряване на функционирането му. Това е част от комплекса мерки, които предлагаме в защита на бизнеса от повишаващите се цени на електроенергията“, каза енергийният министър Андрей Живков.
„Правим всичко, което е в правомощията и възможностите на борсовия оператор, за да улесним търговските участници, да имаме по-ефективна и сигурна търговия на Борсата, и най-важно в резултат на това да има реална полза за потребителите на електрическа енергия в страната ни“, посочи Константин Константинов, изпълнителен директор на БНЕБ.
Мотивите за внесеното в КЕВР предложение са повишаване на защитата на добросъвестните и спазващите правилата търговски участници, които, при евентуално неизпълнение на задълженията на насрещната страна, ще могат по-лесно и по-сигурно да удовлетворят своите финансови претенции от обезпечението, което са изискали да бъде предоставено.
Предстои обсъждането на направените предложения в енергийния регулатор.На прохода "Петрохан" ще бъдат премахнати дървета, паднали в близост до пътя след обледяването им през декември миналата година. Дейностите ще се изпълнят съвместно от служители на Държавното горско стопанство и Областното пътно управление, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов: "Има много опасни - потенциално опасни, дървета...
Всички тези послания на Русия, "ние искаме мир" и Великденско примирие са в посока облекчаване положението на Тръмп, защото става ясно, че вината да няма прекратяване на огъня е само на Русия. Изявления за преки преговори са също в тази посока, целта е да се каже на Тръмп , "дайте ми още време, недейте да прибързвате", каза в интервю пред БНР..
Повиквателна система за пациентите и екипите въвеждат в кюстендилската болница, коментираха от ръководството на здравното заведение. Такава вече има в отделенията "Травматология", "Хирургия" и "Детски болести". В момента се изгражда в стаите на акушеро-гинекологичното отделение. Предстои въвеждането и и в останалите пет отделения на комплекса,..
Командването на германските въоръжени сили се е обърнало към няколко големи компании в Германия за логистична подкрепа в случай на криза на източния фланг на НАТО, съобщава вестник "Ханделсблат", цитиран от агенция Ройтерс. Съгласно новия модел на Алианса за реакция при кризи Германия е задължена да допринесе за общата отбрана с 35 хиляди..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров, общински съветник от "Синя София", член на Комисията по строителство, архитектура и градоустройство в Столичния общински съвет (СОС). " За година и половина нямаме нито едно стратегическо решение ,..
Според българския разследващ журналист Христо Грозев има н ова заплаха от руската хибридна война и тя се нарича "саботьори на дребно.“ Той говори чрез видеовръзка пред евродепутати от Специалната комисия за европейския демократичен щит на дебат за руската хибридна заплаха и война срещу Европа и най-добрите практики на противопоставянето..
Ватиканският държавен секретар кардинал Пиетро Паролин е най-възможният избор за наследник на папа Франциск , сподели личното си мнение главният секретар на "Каритас - България" Емануил Паташев в интервю пред БНР. "Полето ми е ограничено в социалната сфера на църквата и нямам информация кой ще бъде избран, но поне в нашите среди - на..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..