В Берлин започнаха сондажите за преговори за съставяне на тройна коалиция в Германия. Преговарят социалдемократите, Зелената партия и либералите от Свободната демократическа партия, информира кореспондентът ни Капка Тодорова.
Преди началото на срещата лидерите на трите партии подчертаха общите точки в програмите си и, че на базата на тях може да се стигне до споразумение. Това са първите официални преговори за съставяне на правителство 11 дни след парламентарните избори в Германия. Шест часа бяха предвидени за преговорите днес. Най-оптимистично настроени със социалдемократите. „Започваме тези преговори с ясното желание да стигнем до съставяне на коалиция“, заяви кандидатът за канцлер Олаф Шолц.
Защитата на околната среда, дигитализацията и увеличаването на инвестициите са общите теми, около които партиите могат да се обединят.
Лидерката на Зелената партия Аналена Бербок за пореден път посочи, че е важно преговорите да не се бавят и да се върви бързо към съставяне на кабинет, защото липсата на посока в Германия в момента се отразява на цяла Европа
„На всички е ясно, че трябва да инвестираме в дигитализацията на образованието и в опазването на климата. Имаме различия за това как трябва да стане това. Затова заедно със социалдемократите и либералите трябва да намерим начина, по който да финансираме тези инвестиции“, обясни съпредседателката на Зелените по-рано днес.
Лидерът на либералите Кристиан Линднер още веднъж подчерта, че няма решение на партията в каква коалиция да влезе - „светофар“ с канцлер Олаф Шолц от социалдемократите, или „Ямайка“ под ръководството на консервативния блок ХДС/ХСС, втората политическа сила в Германия след изборите.
„Това е началото на преговорите, но имаме съгласие, какви цели преследваме. Една от тях е климатичен неутралитет. Въпросът е, как да го постигнем. Обединихме се около мнението, че новите технологии трябва да имат водеща роля. Германия трябва да върви към социално-екологична пазарна икономика, без държавата да навлиза като регулатор в климатичната политика“, допълни Линднер.
Либералите отказват категорично вдигането на данъци за супербогатите, което предлагат Зелените и социалдемократите.
Румънският премиер Марчел Чолаку призова партията си да обмисли прекратяване на управляващата коалиция с либералите след вчерашната победа на първи тур в президентския вот на националистът и привърженик на Доналд Тръмп Джордже Симион. Той получи подкрепата на гласувалите за Калин Джорджеску - изненадващия победител на вота през ноември, анулиран..
В Обединеното кралство са в ход тържества по повод Деня на победата в Европа, отбелязващ края на Втората световна война на континента. За отбелязване на 80-годишнината в Обединеното кралство са планирани четиридневни възпоменателни събития - от 5 до 8 май. Великобритания се подготвя за отбелязване на Деня на победата в Европа Точно на обед,..
Седмица след историческото спиране на тока в Испания страната отново е в транспортен хаос. Този път причината се оказаха кражби на кабели по трасето на високоскоростните влакове от Мадрид до Андалусия. Спрени влакове и хиляди пътници, чакащи информация, която не идва. Така изглеждаха гарите в двете автономни области тази сутрин, след като..
На 84-годишна възраст почина актьорът Иван Самоковлиев. "С дълбока скръб съобщаваме за кончината на нашия обичан колега и приятел Иван Самоковлиев, който ни напусна днес на 84-годишна възраст. Той беше не само талантлив артист, но и невероятен човек с голямо сърце и безкрайна отдаденост към театъра и киното. През своята дълга и успешна кариера той..
Кабинетът по сигурността на израелския премиер Бенямин Нетаняху гласува за засилване на настъплението срещу палестинското екстремистко движение "Хамас" в Ивицата Газа до пълно завземане и задържане на териториите на анклава. Израелската армия вече е започнала да издава десетки хиляди повиквателни на резервните си сили, с цел разширяване на..
За активиране на бойните действия в пограничните райони на украинската Сумска област и руската Курска област съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на информация на руски военни блогъри. Според руските блогъри украинските сили са обстрелвали с ракети мостове на руската територия и едновременно с това са навлезли в нея с бронирана и със..
В Ловеч тържествено отбелязаха 185 години от рождението на екзарх Йосиф Първи, висш български православен духовник с големи заслуги за запазване единството на Българската православна църква и за българското просветно и църковно дело в Македония и Одринско, останали в Османската империя след 1878 г. Пред паметника на централния площад в..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..