Православната ни църква почита паметта на света Параскева - Петка Търновска. Родителите ѝ били българи. Аскетичният ѝ живот и посмъртните й чудеса са описани от свети патриарх Евтимий във вдъхновено житие. На нея са посветени много храмове в градове и села в цялата страна. На Петковден имен ден имат над 27 000 българи.
Почитта към преподобната Параскева Епиватска, наричана от народа Света Петка българска, е от времето на цар Иван Асен-втори.
"Той, с вяра, с благоговение е пренесъл мощите на светицата в Търново, в своята столица в новопостроен храм, който носел нейното име. И от тогава по нашите земи паметта на светицата се почита. Почита се и сега в целия православен свят, защото чудесата са многобройни, но човек трябва да вярва", напомни отец Димитър. Той ще отслужи литургия за храмовия празник на църквата в романското село Камено поле.
Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството, както и като покровителка на жените и техните домашни дейности - предене, тъкане, кроене, шиене.
Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата
Житието на светицата
Родена е през ХI век в градчето Епиват, на Мраморно море, недалеч от Константинопол в заможно семейство, по произход българи. Още като девойка тя раздавала скъпите си дрехи на бедните, следвайки Христовата повеля за любов и милосърдие към нуждаещите се. Когато родителите ѝ починали, раздала имуществото си на сиромасите и като поклонница обиколила много храмове и обители край Константинопол и Йерусалим, а сетне заживяла като отшелница в Йорданската пустиня. След време ѝ се явил ангел, пратен от Бога, който ѝ казал да се върне в отечеството и там да остави тялото си. Св. Петка се върнала в родния си Епиват и след две години починала.
След време открили гроба й и видели, че тялото й е нетленно. Пренесли го в главния храм на Епиват и го положили като драгоценна реликва – край него ставали чудеса и много болни оздравявали. През 1238 г. Цар Йоан Асен II наредил мощите на св. Петка да бъдат донесени в българската столица Търново. Там те престояли два века, след което през османския период странствали през Видин, Белград и Константинопол, за да стигнат накрая до влашкия град Яш.
Заради дългото пребиваване на мощите на светицата в българската столица тя започнала да се почита като небесна покровителка на българския народ – традиция, която е запазена и досега, а самата нея наричат света Петка Търновска или Българска.
В българския традиционен календар денят е наричан Зимен Петковден и бележи прехода към зимата.
Троян отбелязва своя празник. Празничният ден започва с тържествена литургия в храма „Света Параскева Петка“, покровителка на Троян. От 11.30 ч. на площад „Възраждане“ тържествено ще бъде издигнато знамето на града, а празничната програма ще продължи в салона на читалището. Ще бъдат връчени традиционните почетни отличия на заслужили граждани, а кметът Донка Михайлова ще отправи своето приветствие:
„Даваме си сметка, че сме една общност със здрави български корени и мечтаем за по-добро бъдеще. Градът ни се развива успешно, с поминък, с ниска безработица и с перспективи за развитие и Света Петка ни закриля“.
Програмата предвижда още концерт на Васил Петров, откриване на изложба и празнична заря.
Петка Българска е почитана е като покровителка на Габрово, Севлиево и Дряново, където традиционните празненства бяха отменени заради усложнената епидемична обстановка
Фестивалът на духовната музика в Габрово, който се провежда всяка година за деня на Света Петка беше отменен. За първи път от години насам няма да се състои празникът на тиквата в Севлиево, както и традиционните есенни тържества в Дряново.
В Севлиево днешният ден ще бъде отбелязан с церемония по награждаване на заслужили граждани и организации от Общината. Освен персоналните отличия, почетен знак ще бъде връчен на екипа на местния вестник „Росица“, по случай 135-ата годишнина от издаването на първия му брой, както и на общинската болница - за работата на лекарите и персонала в трудната пандемична обстановка.
Историческият музей в града обяви ден на отворените врати в Хаджистояновото училище и Музея на тиквата.
Жители и гости на село Скребатно, община Гърмен, ще посрещнат с обновен храм празника на черквата носеща името на Света Петка. Православният храм, един от най-старите в региона, е изогрфисан от банските иконописци Молерови.
Празник има и черквата „Света Петка Българска”, построена по заръка на Ванга. Тази година се навършват 27 години от освещаването храма, който се намира в местността Рупите.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..