Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петковден е

| обновено на 14.10.21 в 10:07
Автор:
Снимка: Ани Петрова

Православната ни църква почита паметта на света Параскева - Петка Търновска. Родителите ѝ били българи. Аскетичният ѝ живот и посмъртните й чудеса са описани от свети патриарх Евтимий във вдъхновено житие. На нея са посветени много храмове в градове и села в цялата страна. На Петковден имен ден имат над 27 000 българи. 

Почитта към преподобната Параскева Епиватска, наричана от народа Света Петка българска, е от времето на цар Иван Асен-втори.

"Той, с вяра, с благоговение е пренесъл мощите на светицата в Търново, в своята столица в новопостроен храм, който носел нейното име. И от тогава по нашите земи паметта на светицата се почита. Почита се и сега в целия православен свят, защото чудесата са многобройни, но човек трябва да вярва", напомни отец Димитър. Той ще отслужи литургия за храмовия празник на църквата в романското село Камено поле.

Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството, както и като покровителка на жените и техните домашни дейности - предене, тъкане, кроене, шиене.

Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата

Житието на светицата

Родена е през ХI век в градчето Епиват, на Мраморно море, недалеч от Константинопол в заможно семейство, по произход българи. Още като девойка тя раздавала скъпите си дрехи на бедните, следвайки Христовата повеля за любов и милосърдие към нуждаещите се. Когато родителите ѝ починали, раздала имуществото си на сиромасите и като поклонница обиколила много храмове и обители край Константинопол и Йерусалим, а сетне заживяла като отшелница в Йорданската пустиня. След време ѝ се явил ангел, пратен от Бога, който ѝ казал да се върне в отечеството и там да остави тялото си. Св. Петка се върнала в родния си Епиват и след две години починала. 

След време открили гроба й и видели, че тялото й е нетленно. Пренесли го в главния храм на Епиват и го положили като драгоценна реликва – край него ставали чудеса и много болни оздравявали. През 1238 г. Цар Йоан Асен II наредил мощите на св. Петка да бъдат донесени в българската столица Търново. Там те престояли два века, след което през османския период странствали през Видин, Белград и Константинопол, за да стигнат накрая до влашкия град Яш. 

Заради дългото пребиваване на мощите на светицата в българската столица тя започнала да се почита като небесна покровителка на българския народ – традиция, която е запазена и досега, а самата нея наричат света Петка Търновска или Българска.

В българския традиционен календар денят е наричан Зимен Петковден и бележи прехода към зимата.

Троян отбелязва своя празникПразничният ден започва с тържествена литургия в храма „Света Параскева Петка“, покровителка на Троян. От 11.30 ч. на площад „Възраждане“ тържествено ще бъде издигнато знамето на града, а празничната програма ще продължи в салона на читалището. Ще бъдат връчени традиционните почетни отличия на заслужили граждани, а кметът Донка Михайлова ще отправи своето приветствие:

„Даваме си сметка, че сме една общност със здрави български корени и мечтаем за по-добро бъдеще. Градът ни се развива успешно, с поминък, с ниска безработица и с перспективи за развитие и Света Петка ни закриля“.

Програмата предвижда още концерт на Васил Петров, откриване на изложба и празнична заря.

Петка Българска е почитана е като покровителка на Габрово, Севлиево и Дряново, където традиционните празненства бяха отменени заради усложнената епидемична обстановка

Фестивалът на духовната музика в Габрово, който се провежда всяка година за деня на Света Петка беше отменен. За първи път от години насам няма да се състои празникът на тиквата в Севлиево, както и традиционните есенни тържества в Дряново.

В Севлиево днешният ден ще бъде отбелязан с церемония по награждаване на заслужили граждани и организации от Общината. Освен персоналните отличия, почетен знак ще бъде връчен на екипа на местния вестник „Росица“, по случай 135-ата годишнина от издаването на първия му брой, както и на общинската болница - за работата на лекарите и персонала в трудната пандемична обстановка.

Историческият музей в града обяви ден на отворените врати в Хаджистояновото училище и Музея на тиквата. 

Жители и гости на село Скребатно, община Гърмен, ще посрещнат с обновен храм празника на черквата носеща името на Света Петка. Православният храм, един от най-старите в региона, е изогрфисан от банските иконописци Молерови. 

Празник има и черквата „Света Петка Българска”, построена по заръка на Ванга. Тази година се навършват 27 години от освещаването храма, който се намира в местността Рупите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичам да те мразя: Тръмп и Силициевата долина

Отношенията между новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност след два дни, и технологичните играчи са меко казано бурни и минават от едната крайност в другата. Първоначално Тръмп остро критикуваше електромобилите - до момента, в който собственикът на "Тесла" Илон Мъск започна да дарява десетки милиони долари месечно на..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Красимир Вълчев

Промяна на учебните програми е приоритет за министър Красимир Вълчев

Промяна на учебните програми е един от приоритетите за министъра на образованието Красимир Вълчев.  Според него те не работят по най-добрия начин и ще бъде разработена концепция как да изглеждат.  Предвиждат се промени в оценяването на учениците, коментира Вълчев пред Българската национална телевизия: "Да се оттърсим от културата на заучаването, да..

публикувано на 18.01.25 в 13:55

При спецакция: Иззеха голямо количество "маркови дрехи" от търговски обект в София

Голям брой фалшиви чанти и дрехи са били иззети при операция на столичната полиция в търговски обект, научи БНР. Акцията е била на Икономическа полиция. Предлаганите артикули са били реплики на известни марки. По случая е образувано досъдебно производство. Продължава работата по разследването 

публикувано на 18.01.25 в 13:47
Испанският премиер Педро Санчес изнася реч на първото събитие за 50-годишнината от смъртта на испанския диктатор Франсиско Франко и началото на процеса към демокрация.

Михайлина Димитрова: Причина за носталгията е, че по времето на Франко Испания има икономически разцвет

Не мисля, че в Испания има политическа слепота. Там диктатурата на Франко изобщо не е забравена. Обществото през прехода продължава да бъде от една странна смесица от изключително либерални хора, които стигат до всяка една крайност, раждана от свободните идеи и изключително консервативни хора, които смятат, че животът при Франко е бил хубав...

публикувано на 18.01.25 в 13:29

Около 100 протестиращи блокираха движението на пътя Кюстендил - Ябълково

Група от около 100 протестиращи блокираха движението в двете посоки на пътя Кюстендил - Ябълково на мястото, където при катастрофа, причинена от свободно пуснати коне преди 20 дни загина 18-годишно мимиче. Организаторите се заканиха, че няма да освободят движението докато не се появят представители на институциите, които са били поканени по-рано -..

публикувано на 18.01.25 в 13:14

Ново недоволство заради ремонта: Протестна разходка по столичната улица "Опълченска"

Нова акция на недоволство заради ремонта на столичната улица "Опълченска". Граждани направиха протестна разходка заради абсурдните по думите им условия, в които са поставени пешеходците. "Мерим какво се случва на "Опълченска". Това е абсолютно недопустимо съгласно устройствените наредби, защото минимумът, за да може да мине човек с количка,..

публикувано на 18.01.25 в 13:02

Близо 1800 души в Кюстендилска област са сменили личниня си лекар

1 764 здравно осигурени лица на територията на Кюстендилския регион са сменили личния си лекар през декември миналата година, което е с около 400 повече в сравнение с периода 1 - 31 декември 2023 г., по информация на  Регионалната здравноосигурителна каса. От години в няколко от по-малките населени места лекарските практики са свободни и няма..

публикувано на 18.01.25 в 13:01