Студенти на НБУ с фотографска изложба "Остров Белене - остров на свободата или остров на робството".
Фотографии от лагера в Белене са изложени в НБУ
Изложбата е по повод 30 та годишнина от създаването на НБУ и петата годишнина на програмата по криминология. Тя се открива в 13,30 часа в НБУ.
„Сега имахме изцяло нова група, която посещава различни криминални обекти. Предишният път друга група бяха на подобно място в Италия. Избрахме Белене, защото там има много на брой криминални и природни находки“, каза пред БНР и д-р Гергана Йорданова - преподавател в департамент "Национална и международна сигурност", НБУ.
"Хората свързват остров Белене с бившия концлагер, но сега има и втори обект - това е ще е мемориален парк. В момента има две действащи затворнически заведения, като това е важно за нашите студенти, които изучават и ресоциализация на криминално проявени лица", поясни още Йорданова.
"Мястото е много контрастно - има както красота, така и депресираща реалност. Студентите успяха да го уловят. Тепърва те ще имат материал за своите научни изследвания. Ние ще издадем и сборник със студентснки разработки по това, което те видяха и научиха на остров Белене", посочи още преподавателят.
Фотографиите са направени по време на Втори пътуващ семинар по криминология до остров „Персин“ (гр. Белене), 12 и 13 юни 2021 г. Основният обект на фотоизложбата е Мемориалният парк „Втори обект“ (бивш трудово-възпитателен и концентрационен лагер в периода 1949 г. – 1989 г.). Част от фотографиите показват Природен парк „Персина“, Светилище „Блажени Евгений Босилков“, античен военен кастел „Димум“ и Параклис „Божието милосърдие“.
Фотоизложбата се организира по повод 30-тата годишнина на НБУ и 5-тата годишнина от създаването на магистърска програма „Криминология и политики за превенция на престъпността“, която е единствена по рода си в България.
Още по темата в звуковия файл.
В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100 години от рождението на проф. Димитър Русков - един от големите български хорови диригенти от средата и втората половина на ХХ век. На 1 август се навършиха 100 г. от неговото рождение. Свързваме името му предимно с Българската хорова капела..
Млади кюстендилски художници, възпитаници на школата "Новите майстори", рисуват уличен стенопис в Босилеград, Сърбия. Оригиналният пърформанс, подкрепян от Общината в сръбския град и сдружението "Глас", се прави за четвърти път и ще продължи до неделя, 24 август. Тазгодишното издание е под мотото "Стените, които ни свързват", а стенописите..
Село Антон се превръща в своеобразна сцена за музикални експерименти и място за срещи на специалисти и меломани, заинтригувани от съвременните тенденции в музикалното творчество и интерпретация. На 23 и 24 август в подножието на Стара планина ще се проведе третото издание на Фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи" , посветено на..
Варненци и гостите на морската ни столица са големи късметлии - особено ако са орепомани, защото от Варна ще започне да се пише историята на българските постановки на операта "Русалка" от Антонин Дворжак. А Държавна опера - Варна може да се похвали с присъствието на една от най-високо ценените изпълнителки на главната роля – оперната прима..
В 12-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от спектакъла на операта “Риналдо“ от Хендел на студентите от оперната студия на Йерусалимската опера /кореспонденция на Феня и Искра Декало/ - Отзвук от спектакъла на операта “Дама Пика“..
На 82-годишна възраст в Габрово почина проф. Венцеслав Николов - един от забележителните български виолончелисти, уважаван педагог и общественик, а също и плодовит писател. Роден през 1943 г. в Русе, той получава първите си уроци по виолончело от баща си – известния русенски виолончелист, диригент и педагог Мишо Николов. Първият си концерт изнася,..
В разгара на летните месеци музикалните афиши в австрийската столица продължават да бъдат привлекателни, предлагайки на меломаните разнообразие от събития в класическия жанр. Един от тези артистични форуми е Международният музикален фестивал във Виена (Internationales Musikfest in Wien), който се проведе за осми път като партньорство между..
Оперната прима Красимира Стоянова получи отличието "Кристално огърлие" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. То ѝ бе връчено от..
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и..
Циститът често се свързва с пътуванията и отпуската на море, посещенията на басейни и други места за отдих, заради риска от външно замърсяване, а също и..