НАСА изстреля успешно от Флорида роботизирания апарат "Луси" на 12-годишна мисия до астероиди в орбита около Юпитер. Те ще бъдат изследвани за първи път.
Наречена на древна вкаменелост на прачовек, "Луси" ще стане първият космически апарат, задвижван от слънчева енергия, който ще стигне толкова далеч от Слънцето и ще наблюдава повече астероиди от всяка друга сонда преди нея - общо осем. Луси ще направи и три прелитания над Земята, което ще я направи първия космически апарат, който ще се върне в близост до нашата планета от външната част на слънчева система.
"Луси" ще премине край астероидите на около 400 километра от повърхността им и ще използва бордовите си инструменти и голямата си антена, за да изследва геологията им, включително състав, маса, плътност и обем. Също така ще се картографира температурата на повърхността на астероидите.
Троянските астероиди на Юпитер, за които се смята, че наброяват над 7000, са останки от формирането на газовите гиганти Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Учените смятат, че те съдържат важни сведения за състава и условията в протопланетния диск, от който са се образували всички планети в нашата Слънчева система, включително Земята.
Вкаменелостта "Луси" е открита в Етиопия през 1974 г. и помага да се хвърли светлина върху човешката еволюция. Името на космическата мисия е избрано с надеждата, че тя ще хвърли светлина върху еволюцията на Слънчевата система. Палеоантрополозите, които откриват останките, я кръщават на песента на "Битълс" "Lucy in the Sky with Diamonds", която пускат да звучи в лагера на експедицията.
Междувременно китайският космически кораб "Шънчжоу-13" с трима души на борда се скачи успешно с главния модул на китайската орбитална станция. Тя все още е в процес на изграждане, но на основния модул вече е осигурено пространство от около 50 кубически метра за обитаване от екипажа, който се очаква да остане на борда шест месеца, през които ще работи по оборудването за бъдещото доизграждане на станцията.
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков. На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...
Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..
"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното". Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..
Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..