Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Лондон раздадоха еконаградите Earthshot

Принц Уилям със съпругата си Кейт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Лондон снощи бяха раздадени 5 награди от по 1 милион паунда на хора с проекти, които се опитват да спасят планетата. Тези еконагради, известни като Earthshot, бяха раздадени за първи път и са учредени от херцога на Кеймбридж, принц Уилям.

Принц Уилям и съпругата му Кейт Мидълтън бяха придружени на церемонията от много звезди, сред които Ема Уотсън, Ема Томпсън и Дейвид Ойелоуо. Ед Шийрън, групата „Колдплей: и рапърът KSI пяха за гостите като в унисон с екопосланието електрозахранването за концерта бе осигурено от 60 колоездачи, въртящи педалите.

Актрисата Ема Уотсън пък се появи с рокля, ушита от десет нейни стари дрехи.

Ема Уотсън/ЕПА/БГНЕС

Нито един от гостите не пристигна със самолет, а за изграждането на сцената в Александра Палас не бе използвана пластмаса. 

Наградите Earthshot ще бъдат раздавани 10 години поред. Победителите на учредителната церемония в пет отделни категории бяха определени от жури, част от което бяха естественикът сър Дейвид Атънбъро, актрисата Кейт Бланшет и певицата Шакира.

Победителите в отделните категории са:

Опазване и възстановяване на природата: Държавата Коста Рика за програма, която предвижда заплащане на местните хора за възстановяване на естествените екосистеми, довела до възраждането на тропическите гори на страната;

Почистете нашия въздух: Индийската компания „Такачар“, разработила подвижна машина, която произвежда гориво от селскостопански отпадъци, така че да не се налага фермерите да изгарят култури и да замърсяват въздуха;

Съживяване на нашите океани: Проект на двама приятели от Бахамските острови, наречен Корал Вита, за отглеждане на корали, който може да помогне за възстановяване на умиращите коралови рифове по света около 50 пъти по-бързо от всички конвенционални методи;

Изграждане на свят без отпадъци: Инициатива на италианския град Милано за събиране на неизползвана храна и раздаването ѝ на най-нуждаещите се;

Поправяне на нашия климат: Съвместно разработена технология от Тайланд, Германия и Италия, който използва възобновяема енергия за производство на водород чрез разделяне на молекулата на водата на водород и кислород. Водородът е чист газ, но обикновено се произвежда чрез изгаряне на изкопаеми горива.

Ема Томпсън/ЕПА/БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Яне Янев: Българското животновъдство е под критичния праг

Българското животновъдство е под критичния праг! Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият депутат и лидер на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев, който днес се занимава с животновъдство във ферма, намираща се на около 1000 метра надморска височина в Пирин. "Невъзможно е при този брой говеда, овце, кози, които се отглеждат в..

публикувано на 18.04.25 в 18:01

Съдът във В. Търново обяви ученически конкурс "Гласът срещу насилието"

Великотърновският окръжен съд обяви ученически конкурс на тема "Гласът срещу насилието. Границите на вината“. "Конкурсът цели да провокира младите хора да отговорят на въпросите какви са основните причини за насилието и тормоза в училище, да коментират къде се ражда насилието – в думите, в делата или в липсата на реакция", поясни Надежда..

публикувано на 18.04.25 в 17:28

МОСВ: Унищожени са голяма част от растенията и местообитанията на животни в Алдомировското блато

Почти цялата площ на защитената местност "Алдомировското блато" е засегната от пожар и в резултат на инцидента е унищожена значителна част от растителността и местообитанията, намиращи се на територията на блатото. Това съобщават на сайта си от Министерството на околната среда и водите, предаде БТА. Изясняват причините за пожара край Алдомировското..

публикувано на 18.04.25 в 17:15
Милена Йоцова, учител по религия

Преподавател по религия: Да покажем, че сме достойни. И след това родителите да ни повярват

Преди години в частно училище първият ми урок по религия бе пред децата и родителите. Интересното е, че родителите накрая казаха: "Ама то било интересно, колко би било добре, ако и ние знаехме това" . И тогава в главата ми изниква идеята, че апостолите на XX и XI век са нашите деца. Те са тези, които учат мама, тате, баба и дядо на..

публикувано на 18.04.25 в 17:07
Абас Аракчи

Иран се надява Русия да играе важна роля в сделката със САЩ за ядрената му програма

Техеран вярва, че постигането на споразумение за ядрената програма на Иран е възможно и се надява Русия да играе важна роля в сделката. Това заяви иранският външен министър Абас Аракчи след среща с руския си колега Сергей Лавров в Москва. Външният министър на Иран Абас Арагчи подчерта в Москва, че Иран отчита сериозността на Съединените щати..

публикувано на 18.04.25 в 17:01

Данъчната служба във В. Търново отчете преизпълнение на плана за приходите

Общинската данъчна служба във Велико Търново отчете преизпълнение на събираемостта на всички местни данъци и такси. В общинския бюджет за миналата година от местните налози са постъпили близо 30,5 млн. лева. Най-голямо е постъплението от такса битови отпадъци, като за миналата година са събрани над 10 млн. лева, което е ръст с повече от 1,2 млн...

публикувано на 18.04.25 в 16:51

Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна

Километрична колона от автомобили се е образувала на АМ "Хемус", в посока Варна, непосредствено преди кръговото кръстовище, след което започва републиканският път.  Движението се осъществява в две ленти, които преди кръстовището се вливат в една.  Безпроблемен е трафикът през четирите тунела на магистралата, където движението все още е спряно за..

публикувано на 18.04.25 в 16:45