Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дипломатическата криза между Франция и Беларус се задълбочава

Същевременно външните министри от ЕС обсъждаха в Люксембург нови икономически санкции срещу Беларус

| обновено на 18.10.21 в 22:13
Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан се среща с белоруската опозиционна активистка Светлана Тихановская, Париж, 15 септември 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дипломатическата криза между Франция и Беларус се задълбочава, предава кореспондентът на БНР във френската столица.

Беларуският посланик в Париж беше извикан на свой ред в Минск, ден след като френският посланик в Белаус бе отпратен от страната.

Посланикът на Беларус във Франция Анатоли Глаз се прибра в страната си за консултации, часове след като френският посланик в Минск Никола дьо Лакост е напуснал мисията си по заповед-ултиматум на беларуските власти.

Причината - официално изтъкната в беларуските медии, са непредадени акредитивни писма на президента Лукашенко, чието преизбиране за шести път Париж отказа да признае след сигналите за множество изборни нарушения и предприе санкции заради репресиите срещу противниците на Лукашенко.

На сайта на френското посолство в Беларус Никола де Лакост обяснява, че в съгласие с европейската позиция на непризнаване на последните президентски избори в Беларус не е представил акредитивните си писма лично на Лукашенко, а копия от тях са предадени на беларуското външно министерство, според правилата на дипломацията.

"Франция (...) ще бъде и занапред на страната на беларуския народ" - се казва в съобщението на посланик Де Лакост. 

Междувременно външните министри на Европейския съюз са обсъдили по време на Съвета „Външни работи“ в Люксембург нови икономически санкции срещу Беларус, включително такива, засягащи авиокомпании, пише Ройтерс.

Според Брюксел мярката е нужна, за да се спре умишлената политика на Минск за прехвърляне на хиляди мигранти със самолети през границата в Европейския съюз - нещо, което президентът Александър Лукашенко отрича. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ирак се подготвя за парламентарни избори

Иракчаните се подготвят за парламентарни избори, които идват в решаващ момент за страната и региона, пише АП. Гласуването започва в неделя с вот на силите за сигурност и разселените хора, живеещи в лагери, а общите избори са насрочени за вторник. Резултатът от вота ще определи дали министър-председателят Мохамед Шиа ал-Судани ще продължи да..

публикувано на 08.11.25 в 23:05

Хиляди кюрди протестираха в Германия за освобождаването на Абдуллах Йоджалан

Хиляди кюрди се събраха в германския град Кьолн, за да протестират за освобождаването на лидера и основател на Кюрдската работническа партия Абдуллах Йоджалан, който е в затвора в Турция, предаде ДПА. Според полицията, в шествието, която премина през центъра на града, са се включили няколко хиляди кюрди. По време на демонстрацията са били запалвани и..

публикувано на 08.11.25 в 22:53
Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) се вижда от Никопол, Украйна, октомври 2022 г.

Запорожката АЕЦ е отново със захранване

Възстановена е втора външна електропреносна линия към контролираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала в Украйна, съобщиха руските оператори на централата, цитирани от руски медии.  Най-голямата атомна електроцентрала в Европа с шест реактора беше превзета от руски войски в първите седмици след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Русия и..

публикувано на 08.11.25 в 22:05

Младежи от Босилеград записват шофьорски курсове в Кюстендил

Млади жители на Босилеград записват щофьорски курсове в Кюстендил, тъй като в сръбския град няма школа за водачи на МПС. Възможност за обучение има в Сурдолица, но повечето хора предпочитат Кюстендил, каза пред БНР баща на момиче, което се обучава в българския град.  Повечето от автомобилите в Босилеград са и с кюстендилска регистрация. В..

публикувано на 08.11.25 в 21:56
Италианският външен министър Антонио Таяни.

Антонио Таяни: Италия ще разшири програмите си на Балканите, в Азия и Африка в борбата срещу трафика и пристрастяване към наркотици

В Рим се проведе 7-мата Национална конференция за зависимостите и най-вече за пристрастяването към наркотици и техния трафик. За президента на Италия Серджо Матарела „ангажиментът за борба с наркотиците е „фронт за свобода“. Опитът на Италия в борбата с пристрастяването и трафика на наркотици "е модел, признат в целия свят", каза външният министърът..

публикувано на 08.11.25 в 21:53

Масов протест в Лисабон срещу трудови реформи; синдикати обявиха обща стачка на 11 декември

Десетки хиляди хора протестираха по улиците на Лисабон срещу пакет от трудови реформи, предложен от правителството на португалския премиер Луиш Монтинегру. Демонстрантите носеха плакати с надписи "Не на трудовия пакет" и призоваваха за месечна минимална заплата от 1050 евро през следващата година при настояща 870 евро. Протестът беше организиран от..

публикувано на 08.11.25 в 21:38

Приключи строежът на детската градина във великотърновския квартал "Картала"

Във Велико Търново приключи строежът на детската градина в квартал "Картала". Тя е за 150 деца и се очаква да започне прием от идната учебна година. Изцяло са положени вътрешните инсталации в новата детска градина. Остава поставянето на слънцезащитните сенници по фасадата. В детската градина ще има пет групи, всяка със собствена..

публикувано на 08.11.25 в 20:40