"Първоначално лошо беше обяснено на родителите какво точно представляваха тестовете. Ако сега ако се обясни смислено, това може да доведе и до по-добър резултат", посочи в "Преди всички" Пламена Николова от Националната мрежа на децата.
"Информацията трябва да бъдат поднесена правилно. Но трябва да бъдат съгласни за тестване тези родители, които искат децата им да посещават присъствено обучение", каза още Николова.
"Тестването на учениците ще е трудно, защото става дума за голям брой деца", коментира темата пред БНР и доц. Валери Велев от Детската клиника на Инфекциозната болница в столица.
По думите му основното правило е да са ваксинирани родителите и учителите.
"Ако учителите не се ваксинират или тестват, защо да се тестват учениците", попита доц. Велев.
Според него има различни видове тестове, като дискусионни са тестовете със слюнка.
"Защото те са и доста по-бавни. Не са като бързите антигенни тестове, които стават за 15 минути. Може тестовете със слюнка да са щадящи, но те не са и толкова достоверни, защото биха регистрирали заболяването при има много висок вирусен товар, ако става дума за едно много болно дете.
Аз оставам на тезата, че не трябва да тестваме всички деца на общо основание. Ако се тества дете, което е в контакт, трябва да е чрез бързите антигенни тестове. Не виждам защо министър Денков заяви, че той няма да позволи това докато е министър това, след като ние от години така тестваме грипа?", заяви доц. Велев.
"Имам приятели във Виена, те са с две деца - по-малко и в гимназиалните класове. Децата имат специална книжка, в която се събират стикерите от тестовете, които им се правят в училище и у дома. Тестовете се правят три пъти седмично", коментира за "Хоризонт" Нели Папазова за това как се процедира в Австрия по отношение на тестването на учениците.
"Първите два теста са антигенни, първият е в понеделник. Децата си ги правят сами под наблюдението на учителя. Пак е със вземане на секрет от носа, но самите деца казват, че е безболезнено. Ако тестът е отрицателен, се слага стикер, който ти дава възможност 48 часа да посещаваш всички други закрити места. Ако е положителен тестът, се правят още допълнителни тестове. Детето и класът се карантинират при положителен тест.
Последният тест е PCR - тест със слюнка и се прави в къщи. Те са безплатни, оставят се във всяка аптека или дрогерия, а вечерта семейството получава по имейла резултата, който им важи за 72 часа.
Но няма дискусия по тези правила и те се спазват. Децата нямат нищо против тестовете. За по-големите деца - над 12 години, там мога да кажа, има и доста повече ваксинирани, така че проблемът е още по-малък. Така изглеждат нещата и в много други европейски градове", разказа още Нели Папазова пред БНР.
Още по темите в звуковите файлове.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..