Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Този екран - "На кой избор желая да гласувам" ще обърка и затрудни избирателите

Стефан Манов: Във Франция ваксинацията буксуваше преди въвеждането на зеления сертификат

Сега всички ученици и студентите във Франция са присъствено

Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

"Във Франция преобладаващите обществени настроения винаги са бил досега за едни по-строги мерки, които да ограничат разпространението на вируса. Оттам има един общ политически консенсус за въвеждането на зеления сертификат, който тук се нарича "санитарен пропуск", каза пред БНР Стефан Манов от Тулуза, член на Обществения съвет към ЦИК.

"През юли той стана задължителен за всичко практически. Той е валиден за пътувания навсякъде, за преболедуване той е валиден за шест месеца. Когато сравнявам с България, уви това лято мерки у нас нямаше и уви сега го плащаме. България изпусна да се поучи от това, което ставаше по света, да предвиди, че това я чака и България", заяви още Манов.

Той посочи, че във Франция се очаква приемането на второ четене на Закон за удължаване на извънредното положение до 31 юли догодина скоро. Това е защото предстоят през април догодина избори за президент и понеже след февруари парламентът се разпуска няма да има кой да валидира такъв закон.

По думите на Манов във Франция политиците открито призовават хората да се ваксинират. А мерките към децата не са толкова строги, колко към децата в  България. Но Франция е една от малките държави, която има по-либерални мерки към децата и учениците.

"Тестовете в училищата да доброволни, иска се съгласието на родителите. Децата обаче носят маски, дори тези на 6 години. Сега обаче са свалени от края на лятото. Тук пикът на вълната беше юли.

Сега всички ученици и студентите са присъствено", пояси Манов.

Във Франция ваксинацията буксуваше преди въвеждането на зеления сертификат. Всъщност тук всички се ваксинират - учители и държавни служители. Тя не е задължителна, но няма социални групи, които да се въздържа. Когато няколко хиляди от здравните служители, за които ваксинацията е задължителна, бяха отстранени от работа, сега се върнаха две трети от тях вече ваксинирани", поясни Манов.

"Сега няма нужда се подават заявления за гласуване на българите зад граница, заради автоматичното разкриване на СИК според Изборния кодекс. Но че има умора от гласуването, това е видно. Не смятам, че ще възникнат сериозни проблеми с гласуването зад граница все пак", коментира и тази тема членът на ОС към ЦИК.

Според Стефан Манов няма силна и активна кампания за изборите 2 в 1 към групите, които имат задръжки с машинното гласуване. Няма такава кампания за възрастните хора, които не искат да боравят и с банкомати досега.

Този екран - "На кой избор желая да гласувам", създава объркване. Това е нов елемент и напълно излишен според мен. Това също ще забави гласуването, а може и да не успееш да гласуваш и за двата избора. А също и екранът - "Сигурни ли сте, че това искате да изберете", също ще обърка хората", каза още Манов.

По думите му тази компютърна логика е по-близо до младите хора само.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спад на абонатите и на трите мобилни оператора у нас

И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията.  В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

Гръцките фермери започнаха протести, но няма да блокират пътища

Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..

публикувано на 19.07.25 в 13:31
Министерство на външните работи

Отбелязваме Деня на българската дипломатическа служба

Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба.  На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..

публикувано на 19.07.25 в 13:24

Шефът на "Мосфилм" е включен в 18-ия санкционен пакет срещу Русия

Известният руски режисьор, актьор и сценарист Карен Шаназаров е включен в 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Пакетът е публикуван днес в Официален вестник на ЕС и влезе в сила.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия пакет санкции на ЕС срещу Русия..

публикувано на 19.07.25 в 13:17

Туристи на полуостров Халкидики пострадаха от хранително отравяне

В Гърция туристи на полуостров Халкидики пострадаха от хранително отравяне. Няма опасност за живота им. Петима туристи, които почиват на Халкидики в селището Неос Мармарас, са постъпили в болницата със симптоми на хранително отравяне. Лекарите са предприели спешни процедури и след дни туристите са изписани в добро здраве. При разследване на..

публикувано на 19.07.25 в 13:08

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Дела, дела и пак дела - във въздуха седят

Радан Кънев: Това, което виждаме в момента, особено след отказа на г-н Иванов от неговите показания, е едно дело, което е стъпило във въздуха. *** Делото срещу варненския кмет Благомир Коцев според Радан Кънев е стъпило във въздуха, сиреч имаме безтегловно обвинение , което се крепи на двама основни свидетели, единият..

публикувано на 19.07.25 в 12:35