Роден в София през 1935 г., той завършва Музикалната академия в първия випуск на специалността "История и теория на музиката". Възпитаник е на проф. д-р Стоян Джуджев. Основоположник е в България на музикалната палеография – наука за музикалната писменост. Преподава в Консерваторията (сега Национална музикална академия), Нов български университет и повече от четири десетилетия във ВИТИЗ (сега НАТФИЗ).
Бил е музиколог на Софийската, Пловдивската и Русенската филхармония, както и член на Международните дружества "Антонин Дворжак" в Прага, "Рихард Щраус" в Берлин и "Густав Малер" във Виена.
Автор е на повече от 600 радиопредавания и лектории по различни теми в ефира на БНР; на телевизионни филми; на научни трудове, статии и есета, в които описва познанствата си с големи личности като Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов, Добрин Петков, Алексис Вайсенберг и мн. др.
Проф. Стефан Лазаров почина на 17 септември - Деня на Вяра, Надежда, Любов и майка им София. На Димитровден се навършиха 40 дни от кончината му. В негова памет разговаряхме с Надя Сотирова - директор на Къщата музей "Панчо Владигеров", която е работила в близък контакт с проф. Лазаров.
Чуйте в звуковия файл.
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..