"Сега ще се разходим в няколко най-различни пространства, които френската колониална империя е владяла, сред които Азия, Африка, Карибите. Ще видим сгради, които са преминали през много епохи и не един и два политически режима, за да видим какво е останало от тази архитектура", каза за БНР Френският фотограф Томас Жорион.
Изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, който гостува в студиото на програма "Хоризонт" на БНР на 12 октомври, можете да видите в галерия "Синтезис" (SYNTHESIS) в София до 4 декември 2021 година.
По думите му темата за колониализма е доста деликатна и до голяма степен остава табу във Франция.„Говорим за едни по-скоро потиснически и експлоататорски взаимоотношения между континенталната метрополия и различните колонии по различни краища на света, но днешните французи не познават достатъчно тази история, запазват своето хуманистично отношение в полза на потиснатите“.
Той сподели какво го е впечатлило от посещението му в страните, в които е направил фотографиите:
„Много може да се каже, че съм научил в лично качество по следите на тези изгубени империи, но за мен едно от най-интересните неща беше в срещите с обитателите на всички тези държави, тези изоставени сгради и тяхното отношение към мен като французин, което по никакъв начин не беше агресивно или обвинително в ролята ми на предишен експлоататор, напротив изключително гостоприемно и добранамерено“, заяви в интервю в предаването „Нощен хоризонт“ Томас Жорион.
Фотографските му търсения са свързани със заснемането на изоставени и недовършени сгради:
„Това е едно изследване на човешката следа в архитектурата чрез изоставените сгради, които повече не изпълняват функцията заради, която са създадени. Това е едно изследване на човечеството и на човечността“.
Един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова коментира, че Томас Жорион работи изключително интензивно.
„Трябваше да изберем по 5-6 снимки, защото форматите, в които работи Томас Жорион са много големи. Беше ни много интересно да се срещнем с него и да видим фотографиите, които е направил“.
Евгения Христова, изкуствовед и фотограф, която посети изложбата, коментира, че фотографиите на Томас Жорион са изследване.
„Бях изненадана, че една от снимките на Томас Жорион е снимана в град Алжир –гледка, която аз виждах през моя прозорец – катедралата Сакре кьор в Алжир“.
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..