Рене Йорданова е оперна певица с особено голям принос в развитието и професионалното израстване на трупата на Старозагорската опера в първите години от съществуването й. Поводът да си спомним с уважение за нея е 110-годишнината от рождението й.
Рене Йорданова (истинското й име е Райна) е родена в София на на 20 октомври 1911 г. Баща й е убит на фронта през Първата световна война, след това и майка й умира, а тя е отгледана от близко бедно семейство. През 1934 г. завършва средния отдел на Музикалната академия като ученичка на Мара Маринова-Цибулка, после за известно време продължава да учи и във висшия отдел.
В интервю Рене Йорданова споделя за началото на оперната си кариера в Старозагорската опера:
“Покани ме Ромео Райчев в най-близките дни да посетя операта, за да ме чуе ръководството. С него се познавахме от следването ни в Музикалната академия и разни участия в София. Поканата много ме зарадва и аз отидох на срещата. Изпях няколко арии, бях приета и ми възложиха ролята на Маргарита от операта „Фауст“ от Гуно. Така през 1944 г. аз първа се влях в музикалния живот на Стара Загора. С ролята на Маргарита се справих много бързо, но тогава усилeно се подготвяше операта „Тоска“ и аз за около три месеца, с много малко музикални и сценични репетиции и с роля, която не е по моя натюрел, се изявих успешно на 20 май 1945 г.“
Така започва много успешната кариера на Рене Йорданова, продължила две десетилетия на сцената на Старозагорската опера, като водещ сопран в лиричните и спинтови роли. Никога не е сменяла театъра, нито е специализирала някъде. Ролите й са 26: най-често е пяла Микаела от „Кармен“ (56 пъти), Татяна от „Евгений Онегин“ (43), Неда от „Палячо“ (40), Русалка от операта на Даргомижски и Марженка от „Продадена невеста“ (29 пъти всяка). В репертоара й влизат още Мими от „Бохеми", Чо-Чо-сан от "Мадам Бътерфлай", Маргарита от „Фауст“, Лейла от „Ловци на бисери“, Марфа от „Царска годеница“, Гергана от едноименната опера на Маестро Атанасов, както и редица оперетни героини. Гласът й е с широк диапазон, изравнен във всички регистри - тя пее с лекота.
Рене Йорданова умира през 2000 г.
За участията си в концерти на живо в Радио Стара Загора говори самата тя в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..