Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певеца Борис Христов Тотев

Тенорът Борис Христов Тотев е знаков солист в историята на Старозагорската опера. На 7 октомври се навършват 125 години от неговото рождение.

Роден е в Стара Загора, в семейство на учители. Още от детските си години се изявява като певец, а през 1919 г. изпълнява главната тенорова партия в оперетата “Двамата тюреновци“ от Бордез, поставена в родния му град. От този момент се насочва към операта.

Следва в Музикалната академия, в класа на Иван Вулпе, и е приет за солист на Софийската опера. Специализира 2 години в Консерваторията на Неапол при прочутия Фернандо ди Лучия. Дебютира в Софийската опера на 16 ноември 1923 г. с ролята на Ликов от “Царска годеница“ на Римски-Корсаков. През шестте години, в които пее на софийска сцена, подготвя редица лирични тенорови партии: той е първият български изпълнител на партиите на  Де Грийо от „Манон“, Дон Отавио от „Дон Жуан“, Белмонте от „Отвличане от сарая“, Едгардо от “Лучия ди Ламермур“, Берендей от „Снежанка“, Зефорис от „Ако бях цар“, Спас от „Цвета“, той е първият Самозванец от „Борис Годунов“, успешно се представя като Фауст, Ленски, Хофман, Вертер. 

В пресата отбелязват, че Борис Христов Тотев има лирико-драматичен теноров глас "с подобаваща сила, обем и емоционална изразителност“. През 1932 г. напуска операта и се установява в Букурещ, където работи като учител по музика, но има и активна концертна дейност из Румъния, участва в спектакли на Букурещката опера, а в репертоара му винаги има български народни песни. 

През 1946 г., когато е одържавена Старозагорската опера, той е поканен като солист. През следващите  години, до песнионирането си през 1958-а, той подготвя още осем нови централни партии, между които Йеник от „Продадена невеста“, Алфред от „Травиата“, Туриду от „Селска чест“. Изявите му са предимно в драматичния теноров репертоар: Канио от „Палячо“, Манрико от „Трубадур“, Дон Хозе от „Кармен" и др. С тези роли гостува и в много оперни театри в страната и винаги буди възторг в публиката. 

В този период той започва и педагогическа дейност. Споделя богатия си опит и работи с много певци, по-късно станали водещи солисти на Старозагорския театър - Георги Енев, Миньо Минев, Надежда Харитонова, Никола Кутин, Михаил Мартинов и още много други.

Борис Христов Тотев умира на 27 януари 1986 г.

От малкото записи на певеца, запазени в Златния фонд на БНР, е Арията на Каварадоси из операта „Тоска“ от Пучини. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съден да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08