Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-20 в Рим: Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса

| обновено на 31.10.21 в 21:43
Срещата на върха на Г-20 на световните лидери за обсъждане на изменението на климата, Covid-19 и глобалното възстановяване, Roma Convention Center La Nuvola, Рим, 31 октомври 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На срещата на върха на Г-20 в Рим лидерите на двадесетте най-развити държави се договориха да предприемат мерки, за да задържат глобалното затопляне до градус и половина в рамките на това столетие. Решенията на Г-20 са от  голямо значение, тъй като тези страни представляват 80 на сто от глобалната икономика, отбелязва кореспондентът на БНР в Италия.

На приключилата конференция в Рим обаче не бяха поети конкретни ангажименти за постигане на нулеви вредни емисии до 2050 година - именно това според експертите е условието за ограничаване на глобалното затопляне.

Декларацията за климата потвърждава фонда от 100 милиарда евро за развиващите се страни.

Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса. „Това е необходимо, защото науката казва така”, отбеляза премиерът на Италия Марио Драги. Той уточни, че преминаването към чиста енергия е от решаващо значение за намаляване на вредните емисии.

В декларацията на Г-20 се посочва, че в тази посока ще се взимат предвид националните реалности със зачитане на ангажиментите, поети от всяка страна.

В националните планове за възстановяване и устойчивост на  страните от ЕС финансовите ресурси относно климата трябва да се използват за избягване на неговото увреждане с цел подобряването му.

Споразумение е постигнато за декарбонизация в рамките на или около средата на века, въпреки че много страни от Г-20 продължават да използват въглища. Затова страните от Г-20 ще приключат финансирането на нови въглищни централи до края на годината.

Решенията на Г-20 в Рим според Марио Драги ще окажат пряко въздействие върху успеха на срещата на върха за климата в Глазгоу.

В Рим американският президент Джо Байдън призова колегите си от най-богатите икономики за общи действия по глобалния проблем с нарушените вериги на доставки на различни стоки.

По думите му сложните процеси на доставка на продукти или производствени компоненти не е нещо за което обикновените хора се замислят, освен ако не е нарушен:

„И през тази пандемия видяхме закъснения и изоставане в доставките на блага – от автомобили до електроника, от обувки до мебели, и в пандемията ключът за справянето с нарушените снабдителни вериги, с които всички имаме проблем. Трябва да вземем мерки сега, заедно с партньорите ни  в частния сектор, за да ограничим сегашните забавяния. Трябва и да предотвратим те да се случват в бъдеще. След като видяхме колко уязвими са тези глобални търговски връзки, няма как да се върнем към предишното положение, заяви Байдън.

Реакциите след срещата в Рим

Канцлерът на Германия Ангела Меркел приветства решението на Г-20 да спре финансирането на нови въглищни централи.

Италианският премиер Марио Драги определи двудневната среща на Г-20, на която бе домакин, като успешна заради поетите ангажименти за опазване на околната среда.

Пред репортери Драги изтъкна, че за първи път всичките двадесет водещи икономики в света са признали, че е от жизнено значение глобалното затопляне да бъде задържано до градус и половина.

Френският президент Еманюел Макрон посочи като добър резултат от срещата в Рим съгласието между износители и вносители на електроенергия да координират цените помежду си.

По повод плановете 70 процента от хората във всички държави да бъдат ваксинирани срещу Covid-19 до средата на следващата година Марио Драги призна за наличието на сериозни логистични пречки. След като тези пречки бъдат преодолени, ще трябва да бъдат построени нови фармацевтични фабрики и страните, които се нуждаят от ваксини, да получат необходимите познания за производството им.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03
Принц със съпругата си Хари Мегън Маркъл.

Съдебни и визови проблеми за принц Хари

Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“.  The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..

публикувано на 05.02.25 в 04:50
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36