Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън за климатичните промени: На света му остава една минута до полунощ

| обновено на 01.11.21 в 17:50
Домакинът на форума Борис Джонсън (най-вдясно) заедно със световни лидери и с шефовете на СЗО и МВФ.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Сега или никога“ за справяне с климатичните промени са най-често повтарящите се думи на днешния първи ден на Конференцията на ООН в шотландския град Глазгоу. Лидерите на повече от 120 държави участват във форума с ясната цел, че трябва да работят заедно за да постигнат целите си, основната от които е задържане на глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий, за да се избегне климатична катастрофа. 

За Деня на страшния съд говори британският премиер Борис Джонсън при откриването на конференцията. 

"Човечеството отдавна пренебрегва часовника на изменението на климата. На света му остава една минута до полунощ на този часовник на Страшния съд и трябва да действаме сега", каза Джонсън на церемонията по откриването. Той направи препратка към Джеймс Бонд, чиито филми често завършват с обезвреждане в последната минута на взривно устройство, за което е привързан и което може да унищожи човечеството.

„Днес ние сме в същото положение мои приятели, световни лидери, като Джеймс Бонд. Трагедията е, че това не е филм и пагубото устройство е истинско“.

Това, че няма време и трябва да се действа незабавно и дружно се превърна в лайтмотив на деня. Генералният секретар на ООН Антоние Гурериш:

"Стига сме се отнасяли жестоко с животните. Стига сме се убивали с въглерод. Стига сме третирали природата като тоалетна. Стига сме горили, сондирали и копали мини все по-дълбоко. Така копаем собствените си гробове!"

Известният естественик сър Дейвид Атънбъро, заяви, че живите днес и следващото поколение ще съдят за тази среща по това дали световните лидери са изпълнили поетите ангажименти и са започнали да намаляват емисиите на вредни газове:

„Ако работим разединено, ние имаме достатъчно мощ да дестабилизаме нашата планета, но със сигурност, ако работим заедно, ние сме достатъчно силни да я спасим“.

Американският президент Джо Байдън обеща да съкрати емисиите на вредни газове на на страната му с повече от гигатон до 2030 година. „Ще кажа на Америка, че изменеинето на климата е свързано с работни места и хората, които ще сздадат следващото поколение енергия“, доълни Байдън.  

Принц Чарлз наблегна на факта, че за справянето с климатичните проблеми е нужно значително финансиране и привличането на частния сектор за тази кауза е разковничето за успеха. На срещата не присъстват лидерите на Китай и Русия, едни от най-големите световни замърсители. България е представена от служебния премиер Стефан Янев. По програма той трябва да направи изявление утре.

На събитието обаче не присъстват лидерите на някои от най-големите замърсители в света като китайския лидер Си Дзинпин и руския президент Владимир Путин. 

Говорейки пред Би Би Си, докато световните лидери се събират в шотландския град Глазгоу за Конференцията на ООН за климатичните промени, Борис Джонсън изтъкна, че е нужно да се пристъпи от „намерения към действия“. Той допълни, че според него тази среща е „критичен момент“ и че все още има несигурност какъв ще бъде крайния резултат.

За първи път британският премиер потвърди, че не иска да види разработването на проекта за нова каменовъглена мина в графство Къмбрия. 

Борис Джонсън обеща да отпусне допълнително 1 милиард паунда през следващите 4 години в помощ на развиващите се държави. Правителството по-рано бе критикувано за орязването на помощите за чужбина тази година. Властите вече признаха, че развитите икономики няма да изпълнят напълно обещанието си от 2009 година да заделят годишно по 100 милиарда долара за по-бедните страни да се борят с климатичните промени.

Загрижеността на Борис Джонсън за изхода от форума в Глазгоу бе споделена тази сутрин от външния министър Лиз Тръс. Тя каза за „Скай нюз“, че очаква много напрегнати преговори между световните лидери с твърде неясен резултат.

По повод на отсъствието на лидерите на Китай и Русия Тръс заяви, че двете страни са изпратили високопоставени делегации на срещата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли.

Великобритания предупреди за рискове от опасни действия на руски шпионски кораб

  Руски шпионски кораб, близо до териториалните води на Обедиенното кралство, е използвал лазери, за да попречи на пилотите на Кралските военновъздушни сили, следящи за активността му, заяви министърът на отбраната Джон Хийли.   Джон Хийли заяви пред репортери, че „изключително опасното“ движение на  кораба „Янтар“ се приема „изключително сериозно“ от..

публикувано на 20.11.25 в 00:46

Само четири язовира на територията на Югозападна България преливат

Само 4 от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите.  Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да създадат рискови ситуации.  С повишено внимание се наблюдават язовирите в района на Банско, Разлог,..

публикувано на 19.11.25 в 22:43

МФ: Мярката за СУПТО ще бъде въведена от април 2026 година

Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите на софтуериза..

публикувано на 19.11.25 в 22:11

Комисията по туризъм прие проектобюджета за 2026 година

Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро.  В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и други текущи разходи - 10 731 700 евро и 979 600 евро за капиталови разходи. "Няма съществени..

публикувано на 19.11.25 в 22:07

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души.  След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу собственика на охранителната агенция „Рубикон“ Александър Нацев. Той е обвинен в особен принос към..

публикувано на 19.11.25 в 21:34

ОбС в Костинброд отпусна 400 хиляди лева за купуване на нови автобуси, след пожара в село Петърч

На извънредна сесия Общинският съвет в Костинброд отпусна 400 хиляди лева на дружеството "Общински превози" за купуване на нови автобуси, след като тази сутрин изгоряха пет автобуса от автопарка в базата в село Петърч. Решението за отпускането на средствата е гласувано единодушно от всички присъствали 15 общински съветници, съобщи за БНР..

публикувано на 19.11.25 в 21:21

Комисията по образование и наука одобри на първо четене Бюджет 2026

Парламентарна комисия по образование и наука одобри на първо четене проекта на бюджет. Два часа продължиха обсъжданията по параметрите в частта за образование и наука. Предвидените разходи за следващата година са над 5 милиарда и 800 милиона евро, посочи пред депутатите министър Красимир Вълчев, който представи параметрите: "4,8% от БВП...

публикувано на 19.11.25 в 20:24