Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клавирното дуо "Атмосфери" изнесе рецитал в Москва

Денят на народните будители беше отбелязан в Москва с концерт в клавирното дуо “Атмосфери” в Руския национален музей на музиката “Пьотр Илич Чайковски”. Дебютът на Мила Михова и Александра Дичева пред руска публика се състоя в рамките на проекта “Нова българска музика” - съвместна инициатива на музея и Българския културен институт в Москва.

Въпреки свързаните с епидемията от Ковид-19 строги ограничения Мила и Александра дебютираха в Москва пред пълна зала и определено успяха да очароват руската публика. 

В Руския национален музей на музиката прозвучаха произведения от Шуберт и Бах, както и пиеси на българските композитори Лора Ал-Ахмад, Юлия Ценова и Пенчо Стоянов. Мила и Александра се опитват да направят съвременната музика достояние не само на меломаните, но и на по-широка аудитория.

През месец май младите пианистки спечелиха наградата “Олга Камбурова” (на името на дългогодишната водеща на предаването “Алегро виваче” по програма “Хоризонт”) и им предстои професионален запис в легендарното Първо студио на БНР. 

Чуйте в звуковия файл какво споделиха двете млади изпълнителки пред кореспондента на БНР в Москва Ангел Григоров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Александра Дичева и Мила Михова - носители на специалната наградата

Клавирно дуо "Атмосфери" получи наградата "Олга Камбурова 2020"

Новият носител на приза "Олга Камбурова", присъждан в памет на дългогодишната водеща на предаването за класическа музика "Алегро виваче" , е клавирното дуо "Атмосфери" на пианистките Александра Дичева и Мила Михова. Новината беше съобщена в..

публикувано на 26.05.21 в 13:51
ВИЖТЕ ОЩЕ

14 фотографи участват в изложбата "В кадър"

В Плевен на 15 септември в залите на ХГ „Илия Бешков” се открива втората обща изложба на Сдружение "Фото Художници". Със свои работи в нея участват 14 фотографи - редовни и асоциирани членове от страната и чужбина. „В кадър“ са нарекли..

публикувано на 14.09.25 в 05:00
Концертмайсторите на Аполония

Стилово разнообразие и високи стандарти в класическите концерти на Аполония 2025

Празниците на изкуствата "Аполония" са в разгара си и както винаги в Созопол се усеща концентрация на артистизъм, талант и почитателски интерес.  Класическите концерти не правят изключение и всяка вечер Археологическият музей се изпълва с хора, жадни..

обновено на 13.09.25 в 16:45
Деляна Лазарова дебютира на фестивала Би Би Си Промс в Лондон

Деляна Лазарова с блестящ дебют на фестивала Би Би Си Промс

С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните..

публикувано на 11.09.25 в 19:20
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър "Иван Вазов" подготвя 13 премиери за новия сезон

  Народният театър "Иван Вазов" представи новия си сезон. Той започва със заявката за "театър на три континента".  Официално  започва в събота, 13 септември, с 62-рото представление на "Великденско вино" с участието на Владо Пенев. Дни..

публикувано на 11.09.25 в 16:33
Емилия Радева

Премиера на книга за актрисата Емилия Радева

С премиера на книга за актрисата Емилия Радева започва днес есенният литературен сезон на Столичната библиотека. "Животът ми - едно добро представление" е заглавието на изданието, което ще бъде представено от съставителя на книгата и дъщеря на..

публикувано на 11.09.25 в 07:50
Музеят на моето време

Родът, загубите и надеждите на Слава Янакиева в книгата "Музеят на моето време"

Книгата "Музеят на моето време" на Слава Янакиева представя колекция от фрагменти, в които личното свидетелство се превръща в общо послание за памет, род, загуби и надежда. Янакиева е културолог, преводач и университетски преподавател. Започва..

публикувано на 10.09.25 в 15:35

От днес Пловдив е "Сцена на кръстопът"

Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на..

публикувано на 10.09.25 в 15:01