Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ODEUROPA: История на аромата и аромат на истории

Проектът, в който участват сериозен екип учени, събира архив на исторически миризми от XVII, XVIII и XIX в.

| обновено на 08.11.21 в 12:49



Аромат на прясно изпечен хляб рано сутрин, пролетни цветя, борова гора, любим парфюм, солен полъх на море. Носталгичният дъх на спомените често е свързан с любими мигове, запечатани у нас чрез обонянието.

Трудно можем да ги „извикаме“ в носа си или съзнанието и да ги усетим на мига. Но щом се появят около нас и ги доловим - мигновено в съзнанието нахлуват картини, случки, преживявания, хора.

Какъв е ароматът на миналото? 

С този въпрос са се заели от проекта ODEUROPA. Екипът се е заел със задачата да създаде регистър от исторически миризми. Избраният период е XVII, XVIII и XIX век.

Гмурваме се в очарованието на заобикалящия ни свят от "тогава" и "днес" с проф. Ингер Лийманс - професор по културна история в Кралската холандска академия за изкуства и науки и ръководител на проекта. 

Лийманс: "През последните десетилетия музеите в Европа инвестираха много време и пари, за да дигитализират своите колекции. Имаме много и богато културно наследство, но то въпреки това някак си остава откъснато от публиката." 

Тя допълва, че както в България, така и в Нидерландия има такива колекции. Но те не са свързани добре, не разказват цялостни истории за европейската култура и наследство. 

"Именно заради това Европейският съюз си постави задачата - да направим нашите дигитални колекции от културно наследство по-осезаеми. Тогава ние от проекта ODEUROPA казахме, че имаме решение за това. Да се обърнем към ароматите, защото те са едновременно осезаеми и нематериални - разказват истории, които са отвъд националните граници. Обединяват наследството на различни региони и групи."



Така започва проектът ODEUROPA

Той трябва да даде отговор на въпроса - как можем да използваме нашето богато културно наследство, за да научим повече за историята на ароматите. 

В екипа на проекта имате редица експерти в различни научни дисциплини - история, изкуство, лингвистика. Гръбнакът на отбора са компютърните специалисти

Лийманс: "Те създават компютърни модели, чрез които да може да се извлече информация за ароматите от дигиталните колекции. Можем да изследваме ароматите от толкова много различни перспективи - психология, биология, култура, изкуство. Моята задача е да се уверя, че всички участници в проекта работим единно в името на това заедно да създаваме нови прозрения за света и историята на наследството на ароматите." 


"Надушване" на живота около нас

Две са основните причини, заради които от ODEUROPA се фокусират именно върху XVII, XVIII и XIX век. Първата е, че изображенията и текстовете в дигиталните колекции са освободени от авторски права заради изминалото време. 

Втората е, че тези векова са изключително интересни в контекста на историята на ароматите. 

Лийманс: "Миризмите са били доста по-значими и важни през тези векове. Разчитало се е много на тези усещания, за да изучававаме и опознаваме света около нас. Лекарите използвали това сетиво, за да „надушат“ доста заболявания. Хората цялостно дишали по-добре и усещали по-ясно ароматите, защото въздухът не е бил замърсен. 

По какъв начин се архивират ароматите, как се съхраняват и защо миризмата на българско кюфте е незабравима - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04