Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ODEUROPA: История на аромата и аромат на истории

Проектът, в който участват сериозен екип учени, събира архив на исторически миризми от XVII, XVIII и XIX в.

| обновено на 08.11.21 в 12:49



Аромат на прясно изпечен хляб рано сутрин, пролетни цветя, борова гора, любим парфюм, солен полъх на море. Носталгичният дъх на спомените често е свързан с любими мигове, запечатани у нас чрез обонянието.

Трудно можем да ги „извикаме“ в носа си или съзнанието и да ги усетим на мига. Но щом се появят около нас и ги доловим - мигновено в съзнанието нахлуват картини, случки, преживявания, хора.

Какъв е ароматът на миналото? 

С този въпрос са се заели от проекта ODEUROPA. Екипът се е заел със задачата да създаде регистър от исторически миризми. Избраният период е XVII, XVIII и XIX век.

Гмурваме се в очарованието на заобикалящия ни свят от "тогава" и "днес" с проф. Ингер Лийманс - професор по културна история в Кралската холандска академия за изкуства и науки и ръководител на проекта. 

Лийманс: "През последните десетилетия музеите в Европа инвестираха много време и пари, за да дигитализират своите колекции. Имаме много и богато културно наследство, но то въпреки това някак си остава откъснато от публиката." 

Тя допълва, че както в България, така и в Нидерландия има такива колекции. Но те не са свързани добре, не разказват цялостни истории за европейската култура и наследство. 

"Именно заради това Европейският съюз си постави задачата - да направим нашите дигитални колекции от културно наследство по-осезаеми. Тогава ние от проекта ODEUROPA казахме, че имаме решение за това. Да се обърнем към ароматите, защото те са едновременно осезаеми и нематериални - разказват истории, които са отвъд националните граници. Обединяват наследството на различни региони и групи."



Така започва проектът ODEUROPA

Той трябва да даде отговор на въпроса - как можем да използваме нашето богато културно наследство, за да научим повече за историята на ароматите. 

В екипа на проекта имате редица експерти в различни научни дисциплини - история, изкуство, лингвистика. Гръбнакът на отбора са компютърните специалисти

Лийманс: "Те създават компютърни модели, чрез които да може да се извлече информация за ароматите от дигиталните колекции. Можем да изследваме ароматите от толкова много различни перспективи - психология, биология, култура, изкуство. Моята задача е да се уверя, че всички участници в проекта работим единно в името на това заедно да създаваме нови прозрения за света и историята на наследството на ароматите." 


"Надушване" на живота около нас

Две са основните причини, заради които от ODEUROPA се фокусират именно върху XVII, XVIII и XIX век. Първата е, че изображенията и текстовете в дигиталните колекции са освободени от авторски права заради изминалото време. 

Втората е, че тези векова са изключително интересни в контекста на историята на ароматите. 

Лийманс: "Миризмите са били доста по-значими и важни през тези векове. Разчитало се е много на тези усещания, за да изучававаме и опознаваме света около нас. Лекарите използвали това сетиво, за да „надушат“ доста заболявания. Хората цялостно дишали по-добре и усещали по-ясно ароматите, защото въздухът не е бил замърсен. 

По какъв начин се архивират ароматите, как се съхраняват и защо миризмата на българско кюфте е незабравима - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23