Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правосъдният министър е готов да внесе искане за предсрочно прекратяване на мандата на Иван Гешев

| обновено на 05.11.21 в 15:37
Иван Демерджиев
Снимка: БГНЕС

Новият служебен правосъден министър Иван Демерджиев призова главния прокурор Иван Гешев да подаде оставка и обяви, че, ако не го направи,  е готов с мотивите си за ново искане за отстраняване на обвинител номер едно.

По време на видеоинтервю в рубриката „Властта говори! Открито“ той уточни, че ще го направи след като Конституционният съд се произнесе по питането на предшественика му Янаки Стоилов - има ли право правосъдният министър да иска отстраняването на обвинител номер едно.

Очакванията на Демерджиев са отговорът на конституционните съдии да е положителен, а на въпрос за  основанията му за такова искане отговори, че са свързани с най-различни досъдебни производства, които „протичат по странен начин“, а  някои от тях водят до осъждането на страната ни в Европейския съд по правата на човека:

"Може би няма човек в държавата, който да има повече инструменти да влияе на процесите в държавата и да се справи с престъпността, включително и с олигарсите. Но не избирателно и не, така оставаме някакси с впечатлението, някой да му подава сигнал кой трябва да бъде атакуван.

За мен той трябва да бъде обективен и много точно да се води от закона. Това не се показва в неговата дейност и това е сериозен проблем", мотивира искането си за оставката на Иван Гешев служебният правосъден министър.

„Искам добре работеща прокуратура. Много ясно искам това да се разбере, че конфликтът не е между г-н Гешев, който иска много да работи, и хора, които не искат г-н Гешев да работи. Цялото българско общество иска главният прокурор да работи. Да работи в интерес на обществото, да работи открито, обективно, честно, прилагайки закона еднакво за всички. В момента ние не наблюдаваме това. Това поражда дефицит на справедливост, а всеки дефицит на справедливост поражда негативни реакции, най-различни, на които сме свидетели последните години“.

„Както нямаме главен съдия, така няма нужда и от главен прокурор в този му вид“, каза още правосъдният министър, според когото трябва цялостна реформа в държавното обвинение.           

Според Иван Демерджиев прокуратурата се нуждае от радикална реформа, част от която е свързана и с фигурата на самия главен прокурор, която трябва да се изравни като правомощия с фигурите на председателите на двете върховни съдилища.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират за 1 млн. лв. 130-годишното читалище в село Воден

С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..

публикувано на 15.04.25 в 20:32
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов (в средата)

Митов: В МВР има нужда от преподреждане

В редиците на МВР има нужда от преподреждане, каза в Плевен министърът на вътрешните работи Даниел Митов. За плевенската Областна дирекция на МВР дирекция той даде оценка "повече от добра“. Министър Митов и главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков присъстваха на отчета-анализ за дейността на Областната дирекция на МВР в..

публикувано на 15.04.25 в 20:00
Днес президентът Румен Радев посети 58 ОУ

Държавният глава връчи почетния знак на президента на столичното училище "Сергей Румянцев"

Президентът Румен Радев взе участие в тържественото отбелязване на 110-годишнината от създаването на 58-мо основно училище „Сергей Румянцев“ в София.  Държавният глава връчи почетния знак на президента на 58-мо училище "Сергей Румянцев" по повод юбилея и се обърна към децата: "Повече от век хиляди ученици израстват в този истински храм на..

публикувано на 15.04.25 в 19:56
Илюстративно изображение.

Черногорски престъпен бос, издирван с червена бюлетина на Интерпол, е бил арестуван в София

 В София е бил  арестуван  черногорският престъпен бос Александър Люмович,  съобщават черногорските и сръбските медии, цитирани от БГНЕС. 42-годишният мъж е член на Кавачкия клан - една от двете най-големи престъпни организации в Черна гора. Люмович е задържан в елитен софийски квартал от българската полиция. Издирваният с червена бюлетина от..

публикувано на 15.04.25 в 19:53
Кая Калас

"Публико": Калас се е отказала от идеята за фонд от 40 млрд. евро за военни дарения за Украйна

Върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Кая Калас се е отказала от създаването на фонд до 40 милиарда евро за финансиране на военни дарения за Украйна, пише испанският всекидневник "Публико". Според информацията Испания, Франция и Италия са отхвърлили идеята.  По време на срещата на министрите на външните работи на ЕС в..

публикувано на 15.04.25 в 19:40
Президентът Румен Радев

Президентът Радев отказа коментар на руската ракетна атака в Суми

Президентът Румен Радев отказа коментар на руската ракетна атака, която струва живота на 35 жители на украинския град Суми. Ето как държавният глава отговори на въпрос на агенция БГНЕС дали ще осъди руската атака два дни след нападението по време тържественото отбелязване на 110-годишнината от създаването на 58-мо основно училище "Сергей Румянцев“ в..

публикувано на 15.04.25 в 19:37
Лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов (вляво) и Атанас Зафиров (вдясно) в НС.

ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН: България се нуждае от редовно правителство

Парламентарните групи на ГЕРБ – СДС, БСП – Обединена левица и ИТН остават на своите позиции, че България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, подкрепящи върховенството на правото, конкурентоспособността на икономиката, сигурността, защитата и социалните права на гражданите. Това се казва в обща позиция на трите формации,..

публикувано на 15.04.25 в 19:24