Заради несекващия поток от хора, които трудно могат да бъдат обхванати в нормалното работно време в делничните дни, ръководството на общинския здравен център е решило да организира дежурен кабинет и през почивните дни. Нито един потърсил помощ не е останал непрегледан, твърдят работещите в ковид зоната.
През октомври Covid зоната във втори ДКЦ e била посетена от 1 100 души. Пикът е бил на 25–и, когато през кабинета за преглед са преминали 144 души. През изминалите почивни дни, когато за първи път са били осигурени дежурни екипи, са обслужени близо 60 души.
Какво е довело тук подредилите се през около 2 метра разстояние един от друг на опашката:
„Силна кашлица и се притеснявам да нямам развита бронхопневмония. Бях си избрал ваксината, чаках подходящия момент, но ковидът ме изпревари.“
„Кашлица и температура. Свекървата ме зарази, тя е по-зле. Тя се зарази от непазене.“
„Личната лекарка каза, че тук дават безплатни лекарства – да дойда.“
Д-р Николай Петков е дежурен в специализирания кабинет. Периодично излиза навън, за да провери колко от чакащите са за преглед, защото има и такива, които са само затестване. Признава, че са чести срещите му с пациенти, които неразумно дълго са се лекували вкъщи и състоянието им се е влошило.
„Хора, които са лекувани от близък, познат, от джипи по телефона и са чакали вкъщи да се оправят.“
Ваксиниран човек не съм пратил към болница, допълва дежурният лекар.
„Очевидно е, че пациентите ни търсят и сами, без да са ги насочили непременно личните лекари, преглеждаме и здравно неосигурени“, пояснява управителят на ДКЦ – 2 д-р Валентина Костуркова, която също дава дежурства в специализирания ковид кабинет.
Хората на първа линия се чувстват изморени и учудени как е възможно как при тази тежка вълна все още има хора, които се колебаят да не се ваксинират, отбелязва тя.
„Българинът е Ганьо. Когато му се дава нещо безплатно, си мисли, че някой ще го излъже, ще го измами и т.н.“, коментира д-р Николай Петков. По думите му „черешката на тортата“ е това, че фалшиво ваксинирани сега си търсят отново на черно как да бъдат ваксинирани, защото в системата вече фигурират като такива.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..