„Работата на терен беше много трудна, защото вятърът е силен, времето не ни помагаше – беше студено и трудно да се работи. Започнахме през септември, последните два месеца сме на терен и успяхме“, разказа пред БНР арх. Дора Иванова от фондация „Проект Бузлуджа”.
Зимата е пагубна за мозайките, уточни тя.
„Те буквално се разпадат и се унищожават. Губим безвъзвратно едно изключително произведение на изкуството. Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите произведения, мозаечни, в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и за нас беше важно и е важно да го пазим за следващите поколения.“
След предприетите през миналата година действие за мозайките от вътрешния мозаечен кръг вече е изграден защитен навес, поясни арх. Иванова в предаването „Преди всички“.
„Вече няма никакви разрухи във вътрешния мозаечен кръг. Ако всяка предна зима вземаше огромни квадратни метри мозайка и те се разпадаха, то през последната зима нямаше нищо изгубено. Беше така, както сме го оставили. Сега проведохме същия вид мерки за външния мозаечен кръг и вярваме, че той вече е запазен и съхранен.“
Следват дейности по опазването на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата, който да се посещава от туристи. Доброволци от страната и чужбина подпомагат възстановяването на паметника.
Има изградена система за мониторинг с камери и сензори, с които се измерват вятърът, влажността, температурата. Прави се и регулярен мониторинг на самото място.
От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са осиновени, а другите четири са били покрити благодарение на проведен през лятото фестивал.
„Първият осиновил мозайка беше самият автор на паметника арх. Георги Стоилов, който даде пример за началото на кампанията“, подчерта Дора Иванова.
„Много хора от чужбина виждат в това преодоляване на разрухата и гледане в бъдещето“, коментира тя.
Има техническа възможност още идната пролет паметникът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова.
„Паметникът се посещава последната година от 50 хиляди души. Това е доста висока цифра за българския туризъм, а всички тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. Това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазване.“
За покрива на сградата обаче ще бъдат необходими няколко милиона лева, които не са налични към момента.
„Там ще трябва подкрепа от държавата, от институциите, ще трябва мащабен проект, който да се развие, да се планира и осъществи“, посочи Иванова.
Това според архитекта е осъществима цел, защото конструкцията е в добро състояние, а след ремонта паметникът ще може да се самоиздържа, като носи приходи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, БНР - Радио Варна
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..