Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверки в Пазарджишко по сигнал за купен вот през гласуване с подвижни секции

Снимка: Радио ВИДИН

Дни преди изборите в неделя полицията в Пазарджик разследва сигнал за изграждането на схема за контролиран вот чрез разкриването на подвижни секции за хора с увреждания. Проверява се редовността на ТЕЛК свидетелствата, както и достоверността на медицинските експертизи.

Оказва се, че в Пазарджишка област общините Батак и Сърница са с най-много регистрирани хора с увреждания, които желаят да гласуват с хартиени бюлетини в домовете им.

Сигналът е подаден от една от партийните централи, потвърди говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов.

Групите от полицейски служители, които проверяват, са сформирани от полицаи, които не са от районните управления, обслужващи общините Батак и Сърница, уточни Стоянов.

Бяха разпитани огромен брой хора, бяха снети огромен брой обяснения“, увери той и допълни, че е направен анализ на голям брой документи.

Цялата анализирана информация е изпратено на прокуратурата в Пазарджик, Пещера и Велинград.

От РИК - Пазарджик заявиха, че не могат да носят отговорност за достоверността на документите за инвалидност. Сформирането на подвижните секции става чрез кметствата по места.

Общият брой на подвижните секции е 11, разпределени в осем общини, поясни Антоний Върбев.

Желаещите да гласуват у дома в Батак са 76, а в Сърница – 67. Освен в Батак и Сърница, проверки са в ход и във Велинград и Ракитово.

Кметът на Сърница Неби Бозов определи полицейските проверки като опит за сплашване избирателите в родопската част на областта.

„С две думи ще го определя – много грозно. Да унижаваме една камара народ – ние не сме разследващи органи, нито пък сме лекари. Наше задължение е ние да подпомогнем тези хора да си упражнят правото на глас. Сега тези хора ги отказваме категорично повече да гласуват и да участват в изборен процес.“

До приключването на проверката прокуратурата отказва коментар. Предстои да се провери и автентичността на подписите, с които хората с увреждания са декларирали собственото си желание да гласуват чрез подвижни секции. 

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

МВРе засякло над 50 сайта, рекламиращи или търгуващи със забранени от вещества

МВР е засякло над 50 сайта, които рекламират или извършват търговска дейност със забранени от закона вещества. Това обяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов в рамките на парламентарния контрол:  "Информацията за тях се събира, анализира и при доказване на извършена престъпна дейност се предприемат необходимите действия за тяхното сваляне...

публикувано на 28.02.25 в 14:03
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов.

МВР проверява документи, за които се твърди, че са личен архив на Петьо Петров-Еврото

МВР извършва проверка за автентичността на представените от сдружение БОЕЦ документи, за които се твърди, че са личен архив на разследвания Петьо Петров-Еврото за нерегламентирано влияние в съдебната система. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова в рамките на парламентарния..

публикувано на 28.02.25 в 13:51

Правителството на Кипър въведе таван на цената на бутилираната вода, продавана на ключови места

Правителството на Кипър въведе таван на цената на бутилираната вода, продавана на ключови обществени места. От днес до 31 декември тази година максималната цена на дребно за бутилка вода от 500 милилитра е 0,60 евро, според публикуваната днес заповед на министъра на търговията. Целта на мярката е по-добрата защита на финансовите интереси на гражданите,..

публикувано на 28.02.25 в 13:11

БНР обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова

Българското национално радио обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова. Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света и се осъществява под..

публикувано на 28.02.25 в 13:08

Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил

Евакуация на клиенти и екипа се наложи заради пожар в обекта на известна търговска верига на едно от най-оживените места в Кюстендил. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде..

публикувано на 28.02.25 в 13:04
 Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Министър Гуцанов: Иска ми се да започне строеж на нови ядрени мощности

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се обяви за изграждане на нови ядрени мощности. Изявлението си той направи в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос за прилагане на програма "Развитие на човешките ресурси" в Северозападна България:  "Много ми се иска да се случи в този регион, да започне усилено развитие и..

публикувано на 28.02.25 в 12:51

Жена е блъсната на пешеходна пътека в Габрово

Лек автомобил блъсна жена на пешеходна пътека в района на консултативната поликлиника в Габрово. Катастрофата е станала минути преди 11 часа. Пострадалата е откарана в областната болница. Огледът на мястото продължава.

публикувано на 28.02.25 в 12:51